Излязоха данните за индекса на потребителските цени (CPI) в САЩ за месец май.
По данни на Бюрото за трудова статистика (BLS) инфлацията в САЩ е спаднала до 4%. Освен това това е положителна тенденция, тъй като се понижава стабилно спрямо априлските 4.9%.
По данни на BLS индексът на всички градски потребители (CPI-U) нарасна с 0.4% през април на сезонно коригирана база. Това се случва след увеличението с 0.1% през март. За месечното увеличение допринесе предимно жилищното строителство. След жилищата последваха увеличенията на индекса за горивата и употребяваните автомобили и камиони.
Индексът на енергоносителите нарасна с 0.6% през април, тъй като повишението на индекса на бензина компенсира с повече от половин процент спадовете в индексите на другите енергийни компоненти. Индексът на хранителните продукти остана непроменен от март до април. Индексът на храните, консумирани в дома, намаля с 0.2%, докато индексът на храните, консумирани извън дома, се повиши с 0.4%.
Последният доклад за инфлацията съвпадна с началото на двудневното заседание на политиците от ФЕД, чиято цел е да обсъдят последващите мерки за справяне с инфлационната ситуация в страната.
От март 2022 г. насам Фед осъществи поредица от 10 последователни увеличения на лихвените проценти, в резултат на което референтната лихва по федералните фондове беше коригирана до целевия диапазон от 5 и 5.25%.
В момента е доста несигурно как ФЕД ще реагира на настоящите данни за инфлацията. Дали ФЕД ще повиши лихвения процент, или ще се опита да го ограничи, е нещо, което тепърва ще разберем.
Уорън Бъфет алармира за влошаващото се финансово състояние на Америка по време на това, което може да бъде последното му събрание на акционерите на Berkshire Hathaway, предупреждавайки, че страната се насочва към финансова пропаст, ако тенденциите в разходите останат непроменени.
Капиталът продължава да се влива в крипто инвестиционни инструменти, като дигиталните активи привлякоха още $2 милиарда нови инвестиции през миналата седмица, с което общата сума за три седмици надхвърли $5.5 милиарда.
С настъпването на лятото, старата пазарна тенденция „Продай през май“ отново се появява, предизвиквайки обичайния дебат сред инвеститорите. Но тази година тази сезонна мъдрост може да няма голямо значение.
Глобалният стремеж към намаляване на зависимостта от щатския долар набира сила, а подновените политики на Доналд Тръмп в областта на митата може да го ускорят.