Бившият конгресмен Рон Пол предупреди, че приетият наскоро "Закон за фискалната отговорност" ще има тежки последици за американската икономика и ще засегне най-вече американските граждани.
Пол твърди, че законът, с който се отлага плащането на тавана на държавния дълг на САЩ за две години, ще доведе до срив на американския долар и ще наложи инфлационен данък на обикновените граждани.
Макар и да не е изричен дефолт, Пол смята, че този ход на практика позволява на правителството да разшири паричното предлагане, което ще доведе до обезценяване на долара.
Следователно това ще се отрази неблагоприятно на спестяванията и заплатите на американците, като ги натовари с коварна и регресивна форма на данъчно облагане.
Освен това Пол твърди, че въпреки подвеждащото си заглавие, споразумението ще разпростре негативните си ефекти отвъд националните граници.
Той прогнозира, че премахването на тавана на дълга за две години ще ускори загубата на статута на САЩ на световна резервна валута, което ще се случи по-рано от очакваното.
Пол изрази загриженост, че така нареченият „Закон за фискалната отговорност“ ще увеличи държавните разходи, дълговете и дефицитите, като допълнително ще намали стойността на щатския долар. Той прави паралели с други подвеждащо озаглавени закони, като Закона за достъпните грижи и Патриотичния закон, подчертавайки необходимостта от истинска фискална отговорност.
Пол завърши, предлагайки възможността за бъдещо законодателство, насочено към намаляване на размера и влиянието на правителството, подходящо наречено „Закон за фискалната безотговорност„.
Към момента на писане на статията дългът на правителството на САЩ възлиза на зашеметяващите $31.8 трилиона.
Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.
В сектора на изкуствения интелект набира скорост, след като се появиха информации, че администрацията на Тръмп планира да отмени строгите правила за износ на чипове, въведени от президента Байдън.
Въпреки че участва в неотдавнашната среща на БРИКС в Бразилия и е включена в списъка на членовете на групата на нейния уебсайт, Саудитска Арабия според информациите отлага официалното си присъединяване към икономическия алианс.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.