Според неотдавнашен доклад на руското информационно издание "Kommersant", Русия се е превърнала във втория по големина производител на Биткойн в света, докато САЩ остават на първо място.
В доклада се посочва, че издигането на Русия на второ място се дължи на регулаторната несигурност в САЩ, която скоро може да доведе до промени в класацията.
Въпреки това Русия, подобно на САЩ, също е изправена пред регулаторна неяснота в крипто и майнинг индустрията. В доклада се подчертава, че в Русия липсва правна рамка за миньорите, а рисковете от санкции нарастват както за руските участници, така и за техните чуждестранни партньори.
Класацията се основава на потреблението на енергия, свързано с операциите по добив на крипто и се цитират данни от Bitriver, най-големия доставчик на услуги за добив в Русия.
Главният изпълнителен директор на Bitriver Игор Рунец заяви, че майнинг индустрията в САЩ се бори с проблеми като повишените цени на електроенергията, намалената рентабилност и сръхзадълженията на криптодобивните компании.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Доларът губи влияние: БРИКС връща златния стандарт?
Освен това администрацията на Байдън предложи данъци в размер на 30% от разходите за електроенергия за операциите по добив на дигитални активи, които ще се прилагат поетапно в продължение на три години, считано от 2024 г.
В момента Биткойн се търгува на цена от $27,400, което представлява спад от 9.5% през последните 7 дни.
Понижението на Биткойн от неотдавнашния му исторически връх от $123,000 до под $117,000 предизвика вълнение, но според Deutsche Bank това не е типичен спад.
След като Биткойн достигна исторически върхове, в социалните медии се разразиха дискусии, свързани с криптовалутите.
В поразително противоречие с дългогодишния си скептицизъм към криптовалутите Vanguard Group вече притежава повече от 20 милиона акции на Strategy Inc.- софтуерната компания, която е известна с това, че е свързана с Биткойн чрез огромните си дялове.
Биткойн се изстреля към границата от $122,000 след вълна от ликвидации на шорт позиции, което повтаря пазарното поведение, наблюдавано за последно през ноември 2024 г.