Двама законодатели от Тексас предложиха законопроекти за създаване на щатска дигитална валута, подкрепена със злато.
Този ход срещна съпротивата на някои американски законодатели, които са против въвеждането на CBDC.
На 10 март сенатор Брайън Хюз внесе сенатски законопроект 2334, а на същия ден Марк Доразио внесе законопроект 4903.
Предложената дигитална валута ще бъде обезпечена с дробен еквивалент на физическо злато, като всяка единица от валутата ще представлява определена част от тройунция злато, държана под попечителство.
В законопроектите се посочва, че контролиращото звено ще използва парите, получени от купувача, за закупуване на еквивалентно количество злато, като купувачът ще получи дигитална валута, равна на количеството закупено злато.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Делото Ripple: Новите събития могат да имат огромно въздействие
Попечителят ще поддържа достатъчно злато, за да изкупи обратно всички единици от емитираната дигитална валута. Може да се въведе такса за покриване на административни разходи.
Въпреки че някои американски законодатели изразиха опасения относно въвеждането на CBDC, нито един от законопроектите не е приет или представен за гласуване. И в двата законопроекта се посочва, че законът ще влезе в сила на 1 септември 2023 г.
Според информацията, Белият дом ускорява усилията си за регулиране на криптовалутите, като се очаква президентът Доналд Тръмп да подпише мащабен законодателен пакет за дигиталните активи преди лятната ваканция на Конгреса през август.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.