Двама законодатели от Тексас предложиха законопроекти за създаване на щатска дигитална валута, подкрепена със злато.
Този ход срещна съпротивата на някои американски законодатели, които са против въвеждането на CBDC.
На 10 март сенатор Брайън Хюз внесе сенатски законопроект 2334, а на същия ден Марк Доразио внесе законопроект 4903.
Предложената дигитална валута ще бъде обезпечена с дробен еквивалент на физическо злато, като всяка единица от валутата ще представлява определена част от тройунция злато, държана под попечителство.
В законопроектите се посочва, че контролиращото звено ще използва парите, получени от купувача, за закупуване на еквивалентно количество злато, като купувачът ще получи дигитална валута, равна на количеството закупено злато.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Делото Ripple: Новите събития могат да имат огромно въздействие
Попечителят ще поддържа достатъчно злато, за да изкупи обратно всички единици от емитираната дигитална валута. Може да се въведе такса за покриване на административни разходи.
Въпреки че някои американски законодатели изразиха опасения относно въвеждането на CBDC, нито един от законопроектите не е приет или представен за гласуване. И в двата законопроекта се посочва, че законът ще влезе в сила на 1 септември 2023 г.
Европейският съюз е издал общо 53 лиценза в рамките на регулаторната си рамка MiCA (пазари на крипто активи), което е важна стъпка към хармонизиран надзор над крипто активите в целия регион.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.