Крипто индустрията се сблъска с продължително понижение на пазарните цени през 2022 г., известно като "крипто зимата". Неотдавна секторът се сблъска с репресии от страна на регулаторните органи на САЩ по отношение на някои известни структури като Coinbase, Binance и Kraken, което допълнително разтърси индустрията.
Индустрията реагира, използвайки колоритен език, за да опише случващото се, разпространявайки разбирането, че правителството на САЩ е тръгнало да „разкара“ крипто сектора.
Ник Картър от Castle Island Ventures описа усилията на правителството като координирана, многоведомствена операция за обезкуражаване на банките да работят с крипто компании. Според Картър тази стратегия следва шаблон, използван по-рано от администрациите на Обама и Тръмп. През 2018 г., под федерален натиск, Bank of America и Citigroup лишиха от услугите си компании за огнестрелни оръжия, а BoA започна да докладва на федералното правителство за покупките на огнестрелни оръжия от клиенти.
Мати Грийнспан от Quantum Economics предупреди, че това т.нар. спиране на банковите услуги може „вече да е в ход“, особено в светлината на неотдавнашните сривове на приятелски настроените към криптовалутите банки като Silvergate, Silicon Valley Bank и Signature Bank. Грийнспан смята, че крипто се разглежда като „заплаха“ за доминиращата роля на щатския долар в световната търговия – което е значителна и дългогодишна полза за САЩ.
Адвокат Майкъл Бачина предупреди, че „моделът на регулиране чрез прилагане“, който се практикува в САЩ, просто ще „изтласка иновациите в областта на криптоактивите в чужбина“. Главният изпълнителен директор на френски доставчик на данни за дигитални активи заяви пред The Wall Street Journal, че действията на американските агенции могат да „изместят центъра на тежестта на търговията с криптоактиви и инвестициите“ към Хонконг. Тази промяна повдига въпроса: Оправдани ли са тези опасения?
Дейвид Шаргел, партньор в адвокатската кантора Bracewell заяви, че не смята, че непременно има съгласувани или умишлени усилия от страна на регулаторите срещу криптовалутите.
Като цяло, крипто екосистемата се е превърнала от нишов продукт в масов и регулаторите играят на догонващ принцип. Регулаторните органи също така признават, че крипто няма да изчезне.
Криптовалутите може и да имат потенциала да нарушат до известна степен глобалните търговски потоци, но доларът е по-застрашен от други геополитически фактори, „като например отслабващото влияние на САЩ на световната сцена, възхода на Китай и западните санкции срещу Русия“, според Жонг Ян Чан, ръководител на изследванията в CoinGecko.
Неотдавна експерти от Международния валутен фонд заявиха, че „криптоактивите, включително стабилните монети, все още не представляват риск за световната финансова система“.
Мнозина от крипто общността бяха разочаровани от неотдавнашния икономически доклад на администрацията на Байдън, който посвети 35 от своите 507 страници на дигиталните активи.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Възходът на страните от БРИКС и последиците му за криптовалутите и щатския долар
Дан Рийкър, главен директор по растежа в децентрализираната финансова платформа Acala Network го нарече „атака срещу криптовалутите“. Въпреки това, в доклада няма нищо, което да описва крипто като заплаха за доминиращата роля на щатския долар в световната търговия или за спешна необходимост от лишаване от банкови услуги на крипто субектите.
Като цяло, регулаторните органи на САЩ са изправени пред балансиращ акт. Правителството има пълното право да се справи с лошите участници, но не трябва да убива иновациите в този процес. Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC) не може да очаква да регулира всичко в крипто пространството – не всичко е финансова ценна книга.
Вместо това правителството трябва да се съсредоточи върху прилагането на справедливи и прозрачни разпоредби, които ще насърчат растежа и иновациите в крипто индустрията.
Европейският съюз е издал общо 53 лиценза в рамките на регулаторната си рамка MiCA (пазари на крипто активи), което е важна стъпка към хармонизиран надзор над крипто активите в целия регион.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.