Майкъл Столъри, главен изпълнителен директор на Titanium Blockchain Infrastructure Services (TBIS), е осъден на четири години затвор за ролята си в измамно първично предлагане на монети (ICO), което през 2018 г. ощети инвеститорите с $21 милиона.
Инвеститорите са вложили средства в BARs, крипто токен, за да участват в ICO, което е набрало около $21 милиона от САЩ и чужбина. Столъри се сблъска с различни обвинения, свързани с ICO, включително че не го е регистрирал пред регулаторния орган.
През 2018 г. Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) подаде жалба срещу основателят, обвинявайки го във фалшифициране на бели хартии и препоръки, както и в неверни твърдения за бизнес асоциации с Федералния резерв на САЩ, за да заблуди инвеститорите относно надеждността и потенциала за печалба на TBIS.
Столъри призна, че е смесил средствата от инвеститорите в ICO със своите собствени и е използвал част от тях за покриване на разходите си, като например сметки по кредитни карти и плащания за жилище на Хаваите.
Този случай подчерта проблема с измамите, свързани с криптовалути, който през последните години нараства. Според доклад на Федералната търговска комисия от януари 2021 г. до март 2022 г. американците са загубили над $1 милиард от измами, свързани с криптовалути.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Цените на Биткойн и Етериум се понижиха след иск на CFTC срещу Binance
Крипто измамите могат да бъдат реализирани под много форми – от Понци схеми до фалшиви ICO и измамни инвестиционни възможности. Обещанието за висока възвръщаемост често примамва жертвите, но накрая те губят цялата си инвестиция.
Тъй като крипто пазарът продължава да набира популярност и да се възприема масово, все повече хора са изложени на риск да бъдат измамени от подобни схеми.
В отговор на тази нарастваща заплаха регулаторните органи засилиха усилията си за борба с крипто измамите. Комисията по ценните книжа и фондови борси започна множество разследвания на ICO измами, в резултат на което са заведени дела с висок обществен интерес като това на Столъри.
Американски съд осъди на 30 години затвор Мохамед Азхаруддин Чипа, който бе признат за виновен във финансиране на тероризъм чрез криптовалути.
Важна глава в крипто историята приключи тази седмица, след като Алекс Машински, някога известна фигура в областта на дигиталното кредитиране, получи 12-годишна присъда.
Бившият главен изпълнителен директор на Celsius Алекс Машински входира иск за значително намаляване на присъдата си преди произнасянето на 8 май, като неговият екип от адвокати се противопоставя категорично на препоръката от Министерството на правосъдието на САЩ за 20-годишна присъда.
Правната битка срещу създателите на Samourai Wallet взе неочаквана обрат, след като защитниците обвиниха федералните прокурори, че са скрили ключово правно тълкуване на Министерството на финансите, което може да развали основата на делата на правителството.