Начало » Регулации » BaFin обмисля индивидуален подход за класифициране на незаменяемите токени (NFT)

BaFin обмисля индивидуален подход за класифициране на незаменяемите токени (NFT)

10.03.2023 12:00 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
BaFin обмисля индивидуален подход за класифициране на незаменяемите токени (NFT)

Федералният орган за финансов надзор на Германия (BaFin) публикува обяснителна бележка относно правната класификация на незаменяемите токени (NFT).

Агенцията все още не е готова да класифицира NFT като ценни книжа и предлага те да бъдат оценявани за всеки отделен случай.

BaFin заяви, че понастоящем не вижда как незаменяемите токени отговарят на критериите, за да бъдат считани за ценни книжа, но признава, че това може да се промени в бъдеще. Например, ако значителен брой NFT въплъщават едни и същи вземания за изплащане и лихви, BaFin може да ги счита за ценни книжа. Освен това, да предположим, че даден незаменяем токен включва документация за права на експлоатация или собственост, като например обещание за разпределение. В този случай той може да се счита за инвестиция.

BaFin препоръча индивидуален подход към класифицирането на NFT като „крипто актив“. Въпреки това агенцията смята, че шансът незаменяемите токни да представляват „крипто актив“ е дори по-малък от класификацията като инвестиции, предвид липсата на незабавна обменяемост и стандартизация.

Въпреки трудностите с класификацията, BaFin подчерта, че NFT са свободни от изисквания за лицензиране, с изключение на заместителите, които попадат в категорията на финансовите инструменти. Това означава, че незаменяемите токени не са обект на надзора на BaFin за борба с прането на пари (AML), освен ако не се разглеждат отделно като „крипто активи“. Ако дадено NFT е класифициран като „крипто актив“, то трябва да отговаря на изискванията на надзора за борба с прането на пари.

Интересно е, че неотдавнашно проучване на платформата за метауслуги Metajuice установи, че почти трима от всеки четирима NFT колекционери на нейната платформа купуват незаменяеми токени заради статута, уникалността и естетиката. Само 13% от участниците в проучването са заявили, че купуват NFT, за да ги препродадат в бъдеще. Тези данни показват, че търсенето на тези токени се определя предимно от културна и художествена стойност, а не от финансова изгода.

Като цяло подходът на BaFin към класифицирането на NFT отразява сложността на този нововъзникващ клас активи. Тъй като пазарът на незаменяемите токени се развива и съзрява, регулаторите ще продължат да се борят с дефинирането и регулирането на тези уникални и все по-популярни дигитални активи.

С какво се занимава Федералният орган за финансов надзор на Германия (BaFin)?

Федералният орган за финансов надзор на Германия, по-известен като BaFin, е финансова регулаторна агенция, която наблюдава и контролира финансовите институции, пазари и продукти в Германия. Основната му отговорност е да гарантира стабилността, целостта и ефективността на германската финансова система, както и да защитава потребителите и инвеститорите от измамни или нелоялни практики.


ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Хакер превърна $71 в $1.59 милиона чрез уязвимост – ето как


Обхватът на правомощията на регулатора включва банки, застрахователни дружества, инвестиционни посредници, капиталови пазари, платежни системи и финансови продукти като ценни книжа, деривати и криптовалути. BaFin има правомощията да издава лицензи, да извършва инспекции и разследвания, да налага санкции и глоби и да си сътрудничи с други национални и международни регулаторни органи. Освен това BaFin играе ключова роля при формирането на финансовите регулации и политики на национално ниво и на ниво Европейски съюз.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

ЕС издаде MiCA лицензи на 53 крипто компании: Ето пълния списък

Европейският съюз е издал общо 53 лиценза в рамките на регулаторната си рамка MiCA (пазари на крипто активи), което е важна стъпка към хармонизиран надзор над крипто активите в целия регион.

07.07.2025 21:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето кога Камарата на представителите на САЩ ще гласува ключови крипто законопроекти

След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.

04.07.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Председателят на SEC с коментар за крипто регулациите

Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.

03.07.2025 10:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Губернаторът на Аризона наложи вето върху законопроект за крипто резерв

Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.

02.07.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.