Анти-малуер софтуерът Malwarebytes посочи две нови вирусни програми, разпространявани от неизвестни източници, които активно се насочват към крипто инвеститори в десктоп вариант.
Екипът за изследване на заплахи на Cisco Talos разкри, че от декември 2022 г. насам MortalKombat ransomware и Laplas Clipper malware – активно разузнават интернет и крадат криптовалути от непредпазливи инвеститори.
Жертвите се намират предимно в САЩ, а по-малък процент от тях са във Великобритания, Турция и Филипините.
Зловредният софтуер достигa до информацията, съхранявана в клипборда на потребителя, която обикновено представлява низ от букви и цифри, копирани от потребителя. След това открива адресите на портфейлите, копирани в клипборда и ги заменя с различен адрес.
Атаката разчита на невниманието на потребителя към адреса на портфейла на получателя, като ще изпрати криптовалутите на неидентифицирания нападател. Без конкретна цел, атаката обхваща физически лица и малки и големи организации.
Софтуерът MortalKombat се използва, за да се криптират файловете на даден потребител и след това да се предоставят инструкции за откуп, който трябва да бъде заплатен, за да си върне потребителя достъпа до файловете си.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн и Етериум демонстрират сила – ето какво може да предстои
Според Malwarebytes атаката започва с имейл на тема криптовалута, съдържащ зловреден прикачен файл. В прикачения файл има BAT файл, който помага за изтеглянето и изпълнението на задачата на зловредния софтуер при отваряне.
Към края на януари Министерството на правосъдието на САЩ сподели за акция, довела до прекратяване на действията на групата занимаваща се с крипто откупи – Hive.
Стана ясно, че към края на юли 2022 г. ФБР са успяли да проникнат в компютърните мрежи на Hive, намирали са ключовете за декриптиране и са ги връщали на жертвите по целия свят, като по този начин са предотвратили даването на откупи от страна на жервтите в размер на $130 милиона.
Coinbase се насочва към S&P 500, което е знакова стъпка, отразяваща както финансовото развитие на компанията, така и нарастващото доверие на Уолстрийт към крипто сектора.
Криптовалутите вече играят двойна роля в световната икономика – отчасти спекулативен актив, отчасти платежно средство – според нов анализ на Банката за международни разплащания (BIS).
Икономистът Питър Шиф не се впечатлява от еуфорията около най-новото споразумение за митата между САЩ и Китай. Според него Вашингтон просто е отстъпил.
Нова вълна от компании се присъединява към Global Dollar Network (GDN) – инициатива за стабилна монета, водена от Paxos и подкрепена от компании като Robinhood, Galaxy и Kraken.