Водещ уебсайт за следене на блокчейн данни твърди, че дългогодишен спящ Биткойн (BTC) адрес се активира след близо 11 години бездействие.
Според BitInfoCharts адресът, който за последен път е бил активен през октомври 2012 г., наскоро е прехвърлил 412 BTC на стойност над $9.5 милиона към момента на прехвърлянето.
При създаването на портфейла на 1 октомври 2012 г. цената на BTC е била около $12.50. Стойността на BTC към момента на писане на статията е около $22,663, което се равнява на близо 181,200% печалба.
При събуждането са прехвърлени токени на пет различни адреса – два от тях получиха приблизително по 177 BTC, други два – по 28.8 BTC, а един – 0.12 BTC.
Преди последната активност адресът е регистрирал само четири транзакции, всички депозитини, обхващащи периода от 28 септември 2012 г. до 1 октомври същата година.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Очертава се корекция за актива, твърди Rekt Capital
Обикновено спекулациите се появяват винаги, когато голям спящ BTC портфейл стане активен, тъй като това поражда вероятността изведнъж да се появи флагманска криптовалута, собственост на Сатоши Накамото – създателя на актива, чиято самоличност и местонахождение остават неизвестни.
През цялото си съществуване обаче адресът е получавал малки количества Биткойн, което може да означава, че са извършени опити за „dust” атаки. Този вид атака е транзакция, при която се изпращат незначителни количества криптовалута на даден адрес с различни цели, включително опит за разкриване на самоличността на собственика и кражба на данни за извършване на фишинг измами.
Биткойн понесе значителен удар, като в рамките на няколко часа падна от $83,000 до $78,000.
Последният анализ на компанията за крипто проучвания Alphractal предполага, че връзката между алткойн пазарите и Биткойн отново е отслабнала.
Артър Хейс, основател на BitMEX, направи смело изявление относно ролята на Биткойн в променящия се глобален финансов пейзаж.
Финансирането на Биткойн стартъпи се наблюдава забележителен ръст на инвестициите в ранен етап, като предварителните кръгове се увеличават значително от 2021 г. насам.