Две известни фирми за добив на Биткойн - Hut 8 и US Bitcoin - обявиха сливане, според прессъобщение, публикувано на 7 февруари.
Сливането ще обедини два обекта на Hut 8 в Канада с всичките четири обекта на US Bitcoin в САЩ. Обединената фирма ще използва 825 мегавата брутна енергия във всичките шест локации. Новата компания ще може да използва приблизително 5.6 екзахеша в секунда (EH/s) мощност за самостоятелно добиване в пет обекта.
Въпреки че в прессъобщението вчерашното споразумение е описано като сливане на равнопоставени компании, новата компания ще работи като „New Hut“ или „Hut 8 Corp.“. При сливането очевидно ще отпаднат всички търговски марки, свързани с US Bitcoin.
Въпреки че е постигнато споразумение между ръководителите и акционерите, все още трябва да се проведе специално събрание за приключване на сделката през второто тримесечие на тази година.
Hut 8 също така ще предостави на US Bitcoin обезпечено финансиране в размер до $6.5 милиона, но едва след като бъде завършена окончателната документация по заема.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Трейдър сподели предупреждение за цената
Предвижда се сделката за сливането да удвои приблизително сегашната пазарна капитализация на Hut 8 до $990 милиона, а акциите ѝ ще бъдат листвани както на фондовата борса в Торонто, така и на Nasdaq.
Акциите на Hut 8 ще бъдат консолидирани в съотношение пет към едно, което означава, че броят им ще бъде намален, но стойността им ще се увеличи.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.