В петък самостоятелен миньор на Биткойн (BTC) със средна мощност на хеширане от едва 10 TH/s спечели надпреварата за добавяне на блок 772,793 към блокчейна на актива.
Успеха на миньора имаше изключително малък шанс, тъй като по време на добавянето на блока общата хешираща мощност на Биткойн беше малко над 269 EH в секунда, което означава, че хашрейта от 10 TH/s на соло миньора е представлявал само 0.000000037% от цялата изчислителна мощност на блокчейна.
В замяна на това миньорът получи 98% от общата сума от 6.35939231 BTC, отпусната за възнаграждение и такси за блока. Останалите 2% бяха получени от Solo CK Pool – онлайн услуга за добив, която улеснява индивидуалния добив.
За да добави блок към верига, базирана на алгоритъм за доказателство за работа (PoW) като при Биткойн, миньорът трябва пръв да изчисли валиден хеш за блока, който може да бъде открит само чрез груба изчислителна сила.
Машините за добив изпълняват алгоритъм за криптиране, за да произведат хеш, който пада под праг, определен от мрежата. Ако алгоритъмът произведе стойност, която е над целевия хеш миньорът опитва алгоритъма отново с леко променен вход, за да произведе напълно нова стойност за хеша. Копачките, създадени специално за изпълнение на тази функция, са в състояние да изчисляват трилиони уникални хешове всяка секунда.
Шансовете за добавяне на блок като самостоятелен миньор се определят от броя на хешовете, които платформата на миньора изчислява в секунда, спрямо общия брой хешове, които всички машини в мрежата изчисляват всяка секунда.
Според публикация на потребител във форума BitcoinTalk по-малко от час след решаването на блок 772,793 соло миньорът е имал средна хешираща мощност за предходния час от 10.6 TH/s.
Информацията, публикувана в BitcoinTalk разкрива също, че ~10 TH/s е била комбинираната мощност на четири машини наречени „работници„. Това подсказва, че платформата на този миньор вероятно е била съставена от четири USB копачки, които поотделно могат да постигнат скорост на хеширане от около 3 TH/s.
Като се използва нивото на трудност, включено в блок 772,793 и се приеме, че платформата на въпросния миньор е изчислявала 10 TH/s е възможно да се изчисли общата очаквана хешираща мощност като 269,082,950 TH/s по времето, когато блокът е бил решен.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Изключителни печалби предстоят по-скоро отколкото очаквате – К. Свенсън
Въз основа на това вероятността миньор да е първият, който ще реши блока с валиден хеш е едно към 26.9 милиона. Статистически това означава, че ако същите обстоятелства се повторят безкрайно много пъти, миньорът ще добави блока средно в 0,000000037% от случаите.
A miner of this size should only find a block solo about once every 500 years at the current bitcoin difficulty, making this a once-in-a-lifetime lucky event for them.
— Dr. Con Kolivas (@ckpooldev) January 20, 2023
Огромното мнозинство от блоковете, добавени към блокчейна на Биткойн днес, са създадени от големи пулове от платформи за добив, които обединяват своята хепираша мощност и споделят приходите си.
По този начин приносът на всеки миньор се възнаграждава пропорционално всеки път, когато пулът изкопае блок.
Пуловете за добив датират от 2010 г. и с всяка изминала година постоянно заемат по-големи дялове от разпределението на хашрейта, тъй като трудността на добива се увеличава, а майнинг технологията се усъвършенства. Днес поне 98% от онлайн миньорите на BTC принадлежат към пул за добив.
Компания, която предлага решения за AI търговия, навлиза значително в сферата на Биткойн, като разкрива програма за резерв на стойност $1 милиард с първоначална инвестиция от $100 милиона.
Биткойн се насочи под границата от $90,000, достигайки $88,900 след рязък спад от 7% през последните 24 часа.
Няколко американски щата проучват възможността за създаване на резерви за Биткойн, въпреки че президентът Доналд Тръмп настоява за национална ВТС стратегия. Въпреки това не всички щати са съгласни с тази инициатива.
Strategy на Майкъл Сейлър направи още една значителна покупка на Биткойн, закупувайки за $1.99 милиарда като част от текущата си стратегия 21/21.