Ниските температури в Съединените щати натовариха електрическата мрежа в страната и доведоха до временен спад в хешрейта на Биткойн.
Оттогава показателят отново се върна на обичайните си нива.
В дните преди Коледа в Съединените щати бяха регистрирани смразяващи температури, които доведоха до това, че милиони хора останаха без ток, като трагично бяха отчетени най-малко 28 жертви.
Съобщава се, че Биткойн миньорите в Тексас, на които се пада значителна част от хешрейта в страната, доброволно са ограничили дейността си, за да върнат енергията в мрежата – така че жителите да могат да отопляват домовете си.
Изглежда, че прекъсванията са нанесли удар върху хешрейта на Биткойн, който обикновено се колебае около 225-300 екзахеша в секунда (EH/s). На 25 декември показателят спадна до 170.60 EH/s. На 26 декември видяхме завръщане до 241.29 EH/s, според данни от CoinWarz.
В контекста на Биткойн хешрейтът се отнася до изчислителната мощ на мрежата. Това е мярка за броя на хешовете (изчисленията), които мрежата е в състояние да извърши за даден период от време, обикновено за секунда. Колкото по-висок е показателя, толкова по-трудно е да се добиват успешно нови блокове и да се добавят към блокчейна.
Скоростта на работа на мрежата на Биткойн постоянно се променя, тъй като нови миньори се присъединяват към мрежата, а други я напускат. Скоростта е важен фактор за сигурността на мрежата, тъй като определя трудността за успешна атака на мрежата и промяна на блокчейна. Високият хешрейт затруднява успешното осъществяване на 51% атака от страна на нападателя, при която той контролира повече от половината от общата изчислителна мощност на мрежата и е в състояние да манипулира блокчейна.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Какво разкриват миналите мечи пазари на Биткойн за този?
Евтината електроенергия и благоприятното регулиране на добива в Тексас доведоха до бум на добива на BTC в щата през последните месеци, където сега се намират някои от най-големите компании за добив в света.
Неотдавнашните събития предизвикаха критики от страна на основателя на FutureBit Джон Стефаноп. Той сподели, че спадът на хешрейта се дължи на едновременното изключване на няколко силно централизирани добивни операции в Тексас.
Знам, не променя факта, че няколко големи мини в Тексас влияят на цялата мрежа в размер на 33%… сега транзакциите на всички се потвърждават с 30% по-бавно, защото хешрейтът не е достатъчно децентрализиран.
Той добави, че ако изчислителната мощност бе разпределена равномерно по света от 10 милиона малки миньори вместо от няколко десетки огромни мини, „това събитие дори нямаше да се регистрира в мрежата“.
Дан Хелд обаче опроверга мнението на Стефаноп за събитията, като заяви, че метеорологичните модели не означават централизираност или контрол.
Според индекса на Кеймбридж за потреблението на електроенергия от Биткойн на САЩ се падат 37.84% от средния месечен дял на хешрейта. Четирите най-големи щата в страната за добив на Биткойн включват Ню Йорк, Кентъки, Джорджия и Тексас – всички те са имали прекъсвания на електрозахранването поради зимната буря.
Въпреки това Денис Портър, главен изпълнителен директор на групата за популяризиране на добива на Биткойн Satoshi Action Fund, отбеляза в Twitter на 25 декември, че въпреки лошото време мрежата „продължава да работи перфектно“.
Биткойн може да е на прага на навлизане в непозната територия, според пазарен анализатор, известен с точните си прогнози за спада преди халвинга миналата година.
Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital сигнализира за промяна в крипто инвестициите, описвайки Биткойн като все по-независим клас активи и подкрепяйки Solana като топ кандидат за спот борсово търгуван фонд (ETF).
След седмици на интензивна институционална активност, която помогна на Биткойн да прескочи границата от $100,000, притокът към американските спот ВТС ETF-и отбеляза временно затишие между 6 и 12 май.
Бързото възстановяване на Биткойн над $104,000 предизвика вълна от оптимизъм в крипто средите, но по-важният въпрос остава: Това ли е само началото?