За много хора инвестирането в криптовалути може да изглежда обезсърчително, особено в сегашните обстоятелства.
Индустрията все още е много нова и неразвита. Въпреки че Биткойн съществува от почти 14 години, инвестирането в дигитални активи е трудно за мнозина.
Може би за мнозина е по-лесно да се насочат към акциите на Coinbase Global, която е единствената криптоборса, която е публично търгуема.
Инвестицията в борсата за криптовалути Coinbase по същество е залог за растежа на цялата крипто индустрия. Бизнесът генерира 63% от приходите си през третото тримесечие от непредсказуеми такси за търговия. Те са абсолютно фантастични за рентабилността в добри времена (като 2021 г.), но са ужасни при пазари с понижена доходност (като 2022 г.).
Ръководството на компанията работи върху по-стабилни източници на приходи. През последното тримесечие приходите от абонаменти и услуги на Coinbase – сегмент, който включва неща като попечителски услуги и блокчейн награди – скочиха с 45% на годишна база. Очакванията са, че с течение на времето Coinbase и нейните 108 милиона верифицирани потребители ще започнат да взаимодействат с криптовалутите не толкова като инструмент за финансови спекулации, а повече поради реална полезност.
Има много добри шансове Coinbase да се превърне в голям доставчик на инфраструктура за големи бизнеси, търсещи да достъпят пазарите. Някои големи партньорства на бизнеса са тези с Google и BlackRock.
Друга важна причина, поради която новите инвеститори в криптовалути трябва да се насочат към акции на Coinbase, е тяхната атрактивна оценка. Към момента на писане на тази статия акциите се търгуват при съотношение цена/печалба от едва 4, което е най-ниското ниво, откакто бизнесът стана публичен през април 2021 г.
Неотдавнашните сътресения на криптопазарите, в съчетание с общите нагласи за избягване на риска от страна на инвеститорите, дори и на традиционните пазари, вероятно оправдават ниската оценка на Coinbase в момента. Инвеститорите с право се колебаят дали да влагат пари в зараждащ се клас активи, който е изключително волатилен.
Към 30 септември бизнесът разполагаше с $5 милиарда парични средства и парични еквиваленти в баланса си. Това не са пари, които принадлежат на клиенти или са обвързани с други дейности. Това е изцяло капитал на Coinbase. Като сравним този паричен баланс с пазарната капитализация на компанията – около $10 милиарда – то изглежда, че може да има възможност. Докато винаги има несигурност, ако има дъно, на което да се купят акциите на компанията, то може би в момента сме на или около него. Въпреки това е редно всеки да си направи собствено проучване и да инвестира спрямо собствените си възможности и цели.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн (BTC): Ще има още спадове, твърди анализатор
Неотдавнашният срив на един от основните конкуренти на Coinbase – FTX, причини смут сред инвеститорите, които загубиха вяра в големите крипто компании. А след като веднъж доверието е загубено и репутацията е накърнена, може да бъде много трудно да се възстанови.
Тъй като е публична компания, регистрирана в САЩ, Coinbase трябва да спазва правилата на Комисията по ценни книжа и борси – за разлика от FTX, която беше базирана на Бахамските острови. Това означава, че Coinbase е длъжна да предоставя одитирани финансови отчети на своите инвеститори. Няма как да сте напълно сигурни какво има в баланса на криптокомпания, работеща без този надзор.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.