Миналата седмица три сайта за добив на криптовалути в Аржентина бяха заловени от Федералната агенция за данъчна и митническа политика на страната (AFIP).
Миналата седмица Агенцията извърши тези операции на сайтове, за които се твърди, че работят под прикритие, в Лисандро Олмос, Сан Хуан и Кордоба, се казва в изявление.
За обекта намерен в Лисандро Олмо се съобщи :
AFIP проведе контролна операция на дружество, занимаващо се с добив на криптовалута, което е работило в имот, деклариран за други търговски цели, и чиято документация не може да оправдае намерените там елементи.
Фирмата е декларирала, че извършва дейности, различни от тези, които агентите са открили при претърсването, като начин да отчете потреблението на електроенергия, „като така прикрива икономическата реалност на мястото“.
Това са първите обиски на нелегални съоръжения за добив, извършени от Aгенцията.
При претърсването на обекта в Сан Хуан AFIP установила, че той е скрит в хладилна камера, предназначена за съхранение на плодове, според iProUP, аржентински уебсайт за нови технологии.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ : Правителството на Аржентина ще ‘обезкуражи’ използването на криптовалути
При разследването властите са установили данъкоплатец, който е внесъл майнинг оборудване с помощта на дружество, в което е бил съдружник. Това лице първоначално казало на инспекторите, че е продало оборудването, но в крайна сметка им показало къде работят машините.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.