Излезе наяве първият известен случай на NFT, създаден и споделен от "симпатизант на тероризма", което породи опасения, че неизменният характер на блокчейн технологията може да помогне за разпространението на терористични послания и пропаганда.
В статия на The Wall Street Journal (WSJ) от 4 септември експерти от разузнаването твърдят, че NFT може да е знак, че „Ислямска държава“ и други терористични групировки също могат да използват блокчейн технологията, за да избягват санкции и да набират средства за своите терористични кампании.
Съобщава се, че въпросното NFT е открито от Рафаел Глук, съосновател на базираната в САЩ изследователска фирма Jihadoscope.
Твърди се, че дигиталният токен, наречен „IS-NEWS #01“, представлява изображение с емблемата на „Ислямска държава“ с текст, възхваляващ базираните в Афганистан ислямски бойци за нападението срещу позиция на талибаните.
Марио Косби, бивш анализатор от федералното разузнаване, специализиран в блокчейн валутите, заяви, че потребителят е създал още два други NFT на 26 август; единият показва боец на „Ислямска държава“, който учи ученици да правят експлозиви, а другият осъжда пушенето на цигари.
Анализаторите заявиха, че това може да е знак, че терористичните групи може да използват новата технология, за да разпространяват посланията си и да тестват нови стратегии за финансиране.
„Това до голяма степен е експеримент […] за намиране на начини да се направи съдържанието неунищожимо“, каза Глук.
Съобщава се, че дигиталният токен е бил листнат на OpenSea, но компанията бързо е го е премахнала от списъка и е закрила профила на плакатите, позовавайки се на „политика на нулева толерантност към подбуждането на омраза и насилие“.
Съобщава се, че трите токена са присъствали и на NFT пазара Rarible и на няколко други, преди да бъдат свалени.
Макар че изглежда, че нито един от токените не е бил търгуван, Косби казва, че съществуването на токените е причина за безпокойство, защото „то не може бъде по-устойчив на цензура, отколкото е в момента“, добавяйки:
Всъщност няма нищо, което някой може да направи, за да свали тези NFT.
Експертите по сигурността и преди са изразявали загриженост относно бъдещия потенциал на терористите да използват нововъзникващи технологии и пазари, включително NFT, за финансиране на атаки.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Колапсът на NFT пазара е налице, според Чамат Палихапития
През февруари Министерството на финансите на САЩ публикува проучване, в което се изтъква разрастването на пазара на NFT като област на потенциална загриженост.
През март израелските власти конфискуваха набор от 30 крипто портфейла от 12 борсови сметки, свързани с Хамас – войнствена групировка, базирана в ивицата Газа.
През април миналата година Матю Левит, директор на Програмата за борба с тероризма и разузнаването във Вашингтонския институт за близкоизточна политика, заяви, че макар криптовалутите да са свързани с няколко случая на финансиране на тероризъм, „те все още не са се превърнали в основно средство за финансиране на тероризма“.
Сериозен пробив разтърси борсата за криптовалути Bybit в петък, когато Lazarus, известната севернокорейска хакерска група, открадна над $1.4 милиарда в Етериум токени и производни.
Bybit предприема агресивен подход към възстановяването на средствата, след като пострада от най-големия хак на крипто борса в историята на криптовалутите.
Според блокчейн следователя ZachXBT севернокорейската Lazarus Group е идентифицирана като организатор на масивен обир на Етериум за $1.4 милиарда, насочен към борсата за криптовалути Bybit.
Съобщава се, че Bybit, една от водещите крипто борси, е претърпяла сериозен пробив в сигурността, като от платформата са били източени дигитални активи на стойност над $1.4 милиарда.