Home

ФБР предупреждава за уязвимости в DeFi платформите

30.08.2022 12:29 2мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
ФБР предупреждава за уязвимости в DeFi платформите

В понеделник Федералното бюро за разследване издаде ново предупреждение, посветено на атаките срещу децентрализирани финансови платформи (DeFi), в което се казва, че киберпрестъпниците използват уязвимости в смарт договорите, които ги управляват.

“Между януари и март 2022 г. киберпрестъпниците са откраднали $1.3 милиарда в криптовалути, като почти 97% от тях са били откраднати от DeFi платформи”, казва агенцията, като се позовава на доклад от април 2022 г. на фирмата за блокчейн анализи Chainalysis.

Агенцията посочва три тактики, които киберпрестъпниците са използвали, за да извършват атаки:

  • Иницииране на флаш заем, като например в случая с атаката от ноември 2021 г. срещу DeFi проекта на Етериум bZx, при която крадците се сдобиха с дигитални активи на стойност $55 милиона.
  • Използване на уязвимост в моста за токени на DeFi платформата, както се вижда в случая с моста Nomad по-рано този месец.
  • Манипулиране на цените на криптовалутите чрез използване на поредица от уязвимости, включително използване на един-единствен ценови оракул, както в случая с експлойта Deus Finance от април 2022 г., при който крадците се отърваха с $13.4 милиона.

“Киберпрестъпниците се стремят да се възползват от повишения интерес на инвеститорите към криптовалутите, както и от сложността на междуверижната функционалност и отворения код на DeFi платформите”, казва агенцията.

Фирмите за блокчейн сигурност отдавна са проследили най-честите вектори, използвани от киберпрестъпниците за компрометиране на смарт договори.

Експлоатациите на това ниво са опасни, тъй като “кодът на смарт договорите обикновено не може да бъде променен, за да се поправят пропуски в сигурността, активите, които са били откраднати от смарт договори, са невъзстановими, а откраднатите активи са изключително трудни за проследяване“, отбелязва Фондация Етериум.


ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Робърт Кийосаки: Сега е времето да се забогатее


Платформите за DeFi не са единствените цели на киберпрестъпниците с висока стойност. Миналата седмица фирмата за блокчейн анализи Elliptic публикува доклада си “NFT и финансови престъпления“. В доклада се казва, че между юли 2021 г. и юли 2022 г. са откраднати NFT за над $100 милиона.

От своя страна ФБР препоръчва преди да се инвестира, да се проучат внимателно платформите, протоколите и смарт договорите на DeFi и да се осъзнаят специфичните рискове.

Например, агенцията препоръчва на потребителите да проверят дали платформата е имала един или повече одити на кода, извършени от независими одитори. Също така, ФБР препоръчва предпазливост около инвестиционни пулове с изключително ограничени срокове за присъединяване и бързо разгръщане на смарт договори, особено без препоръчания одит на кода.

С други думи, направете собствено проучване.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Крипто Крими Новини

BingX загуби $52 милиона при пробив в горещ портфейл

Крипто борсата BingX потвърди информацията за загуба на активи, след като откри необичайни тегления от един от горещите си портфейли на 20 септември.

20.09.2024 22:00 1мин. четене Kosta Gushterov

Крипто борса разследва потенциално нарушение на сигурността

BingX, крипто борса, предупреди потребителите за възможен пробив в сигурността на своя горещ портфейл, което доведе до активиране на аварийни протоколи.

20.09.2024 18:45 1мин. четене Alexander Zdravkov

Очаква се изкуственият интелект да трансформира засичането на престъпления чрез блокчейн до 5 години

Според главния изпълнителен директор на Chainalysis Майкъл Гронагер през следващите пет години държавните прокурори и данъчните агенции ще използват AI за анализ на блокчейн данни с цел разкриване на престъпления.

20.09.2024 17:00 1мин. четене Alexander Zdravkov

Германия закрива 47 крипто борси и се насочва към киберпрестъпниците

Германия затвори 47 борси за криптовалути, обвинявайки ги, че дават възможност на киберпрестъпниците да перат пари, пренебрегвайки регулаторните разпоредбите.

20.09.2024 12:30 1мин. четене Alexander Zdravkov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.