Най-новата тенденция в индикатора за "хаш лентата" на Биткойн току-що формира модел, който в миналото е бил сигнал за покупка на криптовалутата.
Както обясни един анализатор в Twitter, фазата на капитулация на миньорите на BTC изглежда приключи днес, след като продължи 71 дни.
Преди да се опитаме да разберем какво прави индикаторът „хaш ленти“, най-добре е първо да разгледаме метриката „хашрейт“.
Хашрейтът е мярка за общото количество изчислителна мощност, свързана с блокчейна на Биткойн (BTC). По време на мечите пазари приходите на някои миньори спадат толкова ниско, че извършването на дейността им става нерентабилно за тях. В такива моменти единственият им избор е да изключат машините си, което се регистрира като низходяща тенденция в хешираща мощност.
В предишни мечи пазари основните дъна обикновено са се случвали през тези периоди на капитулация на миньорите, когато голям брой миньори бързо са излизали от строя поради ниските си приходи.
Индикатор за определяне на тези периоди на капитулация на миньори са лентите. Разработен от гореспоменатия анализатор Чарлз Едуардс, този показател използва две различни пълзящи средни на хеширащата мощност – 30-дневната МА и 60-дневната МА, за да отбележи промените в поведението на миньорите.
Ето една графика, която показва тенденцията в хаш лентите на Биткойн през последните няколко години:
(Изглежда, че 30-дневната SMA на хашрейтът е преминала над 60-дневната версия на SMA | Източник: Чарлз Едуардс в Twitter)
Както можете да видите на горната графика, периодите на капитулация на миньорите на Биткойн са отбелязани с помощта на индикатора хаш ленти.
Всеки път, когато 30-дневната МА версия на хеширащата мощност се понижи под 60-дневната МА линия, се приема, че миньорите започват фаза на капитулация.
От друга страна, пробив над 60-дневната МА от 30-дневната МА линия предполага край на капитулацията от страна на тези верижни валидатори.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн до $20,000 – Етериум до $1,000, според бивш анализатор на Ark Invest
Когато настъпи този вид пресичане на лентите, приключващо с капитулацията, се задейства сигнал за покупка на криптовалутата.
Но дори и сред тези сигнали за покупка има някои, които са особено печеливши. Такива сигнали се формират след капитулации на миньори, които се случват повече от 2 години след всяко халвинг събитие.
Днес хаш лентите отново нарисуваха историческия модел на сигнала за покупка, тъй като последната серия от капитулации на миньори приключи след 71 дни. Също така вече са минали повече от 2 години от последното халвинг събитие, което, ако се съди по тенденцията от миналото, би подсказало, че това е един от онези редки „най-печеливши“ сигнали за покупка на Биткойн.
Към момента на писане на статията цената на Биткойн се колебае около $21,300, което представлява спад от 13% през последната седмица.
Известен крипто стратег, който има опит в изготвянето на точни прогнози за Биткойн, е уверен, че BTC ще достигне нов исторически връх през следващите месеци.
Редовната дейност на Салвадор по закупуване на Биткойн изглежда е спряла, като последната регистрирана покупка от портфейл на страната е от 17 февруари, според Arkham Intelligence.
Проучване на инвестиционната компания VanEck показва, че докато правителството на САЩ обсъжда потенциален резерв от Биткойн, 21 щата вече осъществяват планове за придобиване на BTC.
JPMorgan отчита, че институционалният интерес към фючърсите върху Биткойн и Етериум намалява, което оставя крипто пазара в уязвимо положение.