Върховната банка на Русия разкри, че е започнала да тества проекта си за дигитална рубла и че от 2023 г. тя ще бъде въведена с нови функции.
Според документ, споделен от върховната банка, дигиталната рубла ще се използва като реален паричен разчет между физически лица и предприятия до 2023 г.
Банката заяви, че проектът ще се използва за свързване на „кредитни институции към платформата на дигитална рубла и за увеличаване на броя на наличните възможности за плащане и трансакции с помощта на смарт договори„.
Банката заяви, че планира да подходи внимателно към внедряването, за да не пропусне някое жизненоважно изпитание.
Междувременно целта на банката е да направи дигиталната валута използваема за физически лица, предприятия и правителството.
Банката отбеляза, че „поетапният процес на въвеждане на дигиталната рубла ще даде възможност на участниците на пазара да се адаптират към новите условия„.
Освен това банката се надява да разшири използването ѝ и извън страната. Тя планира да си сътрудничи с приятелски централни банки, за да може дигиталната рубла да улесни международните транзакции.
Банката също така иска през 2025 г. да се включат небанкови финансови институции и борси с интеграция в офлайн режим.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Пенсионните фондове остават заинтересовани в крипто
Регулаторната рамка на Русия в областта на криптовалутите остава мъглява. Президентът Владимир Путин наскоро подписа законопроект, забраняващ крипто плащанията в страната.
Докато Русия планира поетапно пускане на своята дигитална рубла, други държави също отбелязват стабилен напредък в проекта си за дигитална валута на централната банка (CBDC).
Южна Корея започна да тества своята национална дигитална валута през юли. Според съобщения в местни медии върховната банка е поканила няколко търговски банки, опериращи в страната, да участват в тестването.
Тайланд също наскоро започна проучване за проект за CBDC. Върховната банка на азиатската държава обаче настоя, че не емитира национална дигитална валута на дребно.
След значителния хак на Bybit, при който бяха откраднати $1.5 милиарда в Етериум, няколко известни фигури в китайското крипто пространство се включиха в помощ на борсата, като депозираха ETH, за да повишат ликвидността.
Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на CryptoQuant, наскоро сподели интригуваща гледна точка за меме токените, като ги свърза с теорията на Карл Юнг за „колективното несъзнато“.
Том Лий, ръководител на отдел „Проучвания“ във Fundstrat, смята, че американският фондов пазар е готов за по-нататъшни печалби въпреки скорошната волатилност.
След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.