Документите на SEC разкриват, че BlackRock са инвестирали почти $400 милиона в акции на Riot Blockchain и Marathon Digital Holdings.
Заявленията, представени от международния инвестиционен мениджър на $9 трилиона, разкриват, че фирмата е направила значителни инвестиции в две водещи публично търгувани компании за Биткойн добив.
Документи от 30-ти юни, подадени до Комисията за ценни книжа и борси на САЩ, открити от Forbes, показват, че BlackRock притежава 6.71% дял в Marathon Digital Holdings (MARA) и 6.61% в Riot Blockchain (RIOT).
Общо инвестициите се оценяват на близо $384 милиона, като BlackRock са закупили Marathon на стойност близо $207 милиона и Riot на стойност $176 милиона.
Според Etf.com, iShares Russell 2000 ETF на BlackRock притежават повече акции в Marathon и Riot от всеки друг ETF, докато iShares Russell 2000 Value ETF се нарежда на трето място по същата мярка.
Инвестициите не са първите на BlackRock в сектора на крипто активи, като през януари фирмата подаде молба до SEC за два от нейните фондове да закупят уредени в брой Биткойн фючърсни договори, преди да разкрие през април, че нейният BlackRock Allocation Fund е купил 37 BTC фючърсни договори от Чикагската стокова борса (CME).
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн е достигнал макро дъно, според данни от блокчейна
Предвид малкото продукти, предлагащи на институционалните инвеститори регулирано излагане на крипто пазарите в Съединените щати, акциите на компании за добив на Биткойн станаха все по-популярна инвестиция през последните години.
Докато BTC е нараснал с около 288% през последните 12 месеца, акциите на Marathon са нараснали със 754%, а на Riot – с 848%.
Fidelity Group и Vanguard Group са сред големите фирми, които получават значителна експозиция към майнинг сектора на BTC през последните месеци.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Между балансите на Биткойн на борсите и неговата бързо нарастваща пазарна цена се наблюдава рязко разминаване, което сигнализира за подновяване на дългосрочното натрупване и свиване на предлагането.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, разкри, че е купил още Биткойн на цена $110,000 и сега се позиционира за това, което макроинвеститорът Раул Пал нарича „Банановата зона“ — параболичната фаза на пазарния цикъл, когато FOMO (страхът да пропуснеш нещо) взима превес.
Биткойн достигна нов рекорд от $118,000, но какво наистина подхрани това рали?