Международната организация за публично-частно сътрудничество коментира позицията си спрямо процъфтяващия крипто пазар. И сега го обсъжда по-официално.
Тази седмица ще се проведат две криптовалутни събития между служители на Световния икономически форум – международния търговски мозъчен тръст – като част от високопрофилна среща в Давос.
Двете сесии, които ще се проведат в понеделник и четвъртък са първият път, когато дигиталните активи ще бъдат единствената тема на WEF. Агенцията със седалище в Женева говори по-рано спорадично за Биткойн и други крипто активи – дори почете оракулната услуга Chainlink като нарастващ технологичен играч – и предвижда секторът да има положително въздействие върху света.
Според „Програмата на Давос„, ръководителя на блокчейн развитието и политиката на WEF Шийла Уорън, управителят на Банката на Англия Андрю Бейли и изпълнителният директор на Western Union Хикмет Ерсек ще коментират дигиталните валути по време на сесията в понеделник, която е именувана „Resetting Digital Currencies„.
Legally speaking, is digital money really money? https://t.co/SjAwGNQG91 #DigitalCurrency #economy pic.twitter.com/jWqriKymxI
— World Economic Forum (@wef) January 25, 2021
Програмата ще се върти около политиките, практиките и необходимите партньорства, за да се използват възможностите, създадени от възхода на дигиталните валути.
„COVID-19 ускори дългосрочния преход от пари в брой. Междувременно се появяват дигитални валути на централните банки, които потенциално променят начина, по който хората използват парите в целия свят„, се посочва в проспекта на събитието.
От друга страна, в събитието в четвъртък се срещат министърът на Сингапур Тарман Шанмугаратнам, председателят на Националния институт за финансови изследвания в Пекин Жу Мин, отговорника за съдържанието на CoinDesk Майкъл Кейси и изпълнителният директор на Overseas Development Institute Сара Пантулиано.
Дискусиите от тази седмица са факт, тъй като служителите на WEF положително обмислят възхода на криптовалутите в бъдеще, заедно с друга нововъзникваща технология като блокчейн (върху която работят повечето дигитални валути) и AI.
Миналата година WEF дори призна децентрализираната оракулна услуга Chainlink като един от петдесетте най-добри „технологични пионери“ в света, заедно с MakerDAO, екипа за разработка на Биткойн Lightning Labs и фирмата за анализ на блокчейн Elliptic.
We’re honored that @wef has selected @Chainlink as a 2020 TechPioneer! #techpioneers20 https://t.co/CDI4a7zWFS
— Chainlink – Official Channel (@chainlink) June 16, 2020
Това са компании в ранен етап на развитие и участват в работата по проектиране, разработване и внедряване на разривни технологии и иновации. Форумът предвижда такива фирми да имат „значително въздействие“ върху бизнеса и по-широкото общество.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.