Докато приемането на криптовалути по света продължава да нараства, много се случи да подобри използването им като средство за обмен и да подсили тяхната децентрализирана природа, която се използва за намиране на свобода извън контрола на правителството.
Говорейки с Kitco news, бившият финансов министър на Гърция Янис Варуфакис обсъди мислите си за криптовалутите, особено за водещия дигитален актив Биткойн, в допълнение към златото и цифровите валути на централните банки (CBDC).
Както отрази CryptoDnes, наскоро Кристин Лагард, ръководител на Европейската централна банка, каза, че смята, че криптовалутите са безполезни. По отношение на твърдата ѝ позиция Варуфакис заяви:
“Тя е права, когато става въпрос за средство за размяна. Много малко хора използват криптовалутите, които познавате, за да извършват транзакции ежедневно.
Повечето хора, които всъщност ги купуват или използват, ги прехвърлят. Това е инвестиция, нейната стойност за повечето потребители на Биткойн и така нататък служи за спекулации.”
В резултат на това бившият финансов министър вярва, че криптовалутите като Биткойн няма да заменят фиатните валути:
Въпреки това Варуфакис е уверен, че централните банки без технология, подобна на блокчейн, ще бъдат изоставени.
НЕ ПРОПУСКАЙ: Биткойн ще падне до ново дъно, твърди трейдър
Финансовият министър посочи, че китайската централна банка вече е започнала да внедрява собствена цифрова валута и вижда ползите от нея.
Той вярва, че други страни ще искат да последват примера, когато става дума за по-удобна международна търговия за китайските износители.
“Европейската централна банка иска да премине към цифрово евро и има стимул да го направи. Ако не направят това, те ще изостанат от китайската централна банка и китайската цифрова валута.”
Въпреки че Варуфакис смята, че Европейската централна банка е повлияна от търговските банки във Франкфурт, Париж и Лондон, което им пречи да направят ход в момента, той продължи, казвайки:
„Нуждаем се демократично да контролираме нашите правителства, затова аз съм привърженик на блокчейн технологията, която се използва в контекста на цифровите валути на централната банка. Да си позволим известна степен на прозрачност, така че всички да знаем колко пари са в системата, така че централната банка да не може да създаде ликвидност, без ние да знаем колко пари са създали.”
Според нов графичен анализ на Alphractal, броят на активните криптовалути е намалял значително, въпреки че цената на Биткойн продължава да се покачва.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Бил Милър, главен инвестиционен директор в Miller Value Partners, твърди, че правителството на САЩ няма законно право да облага с данък собствеността върху Биткойн, тъй като той не изисква никаква държавна инфраструктура за управление или проверка на правата на собственост.
Биткойн може да е на прага на поредния голям пробив, тъй като институционалните инвестиции се връщат до нива, които в миналото са предизвиквали бързо ускорение на цените.