Според данни на Центърът за алтернативни финанси на Кеймбридж, хеширащата мощност на Китай е спаднала до почти нула.
В началото на годината 53% от целия глобален Биткойн хашрейт бе базиран в Китай, като стига 49% през март. От май започна истински срив – 44%, до 34% през юни и 0% през юли.
Китай вече не е фактор, когато става въпрос за добива на Биткойн (BTC).
За разлика от това, САЩ представляваха едва 10% в началото на годината, но до март вече стига 16%. През май този процент стигна до 17%, 22% през юни и 35% през юли.
Процентът на глобално разпределената изчислителна мощ в САЩ се удвои между май и юли. На 35.4% САЩ сега е страната с най-висок хашрейт в целия свят.
Интересното е, че на второ място е Казахстан с 18% – страна с голямо предлагане на евтина енергия и близо до Китай.
Много китайски миньори са се преместили в чужбина, а централноазиатските държави са били абсолютно любима дестинация поради ниските си разходи за енергия, както и поради относителната близост до Китай.
Русия и Канада сега също са на върха на тази класация, съответно с 11% и 9.5%.
Единствените други страни в света с повече от 1% от хашрейта са Ирландия (4.7%), Малайзия (4.6%), Германия (4.5%) и Иран (3%).
Най-забележимото увеличение е в САЩ, тъй като само преди година беше малко над 4%, което предполага, че по-голямата част от хеширащата мощност, загубена в Китай тази година, е заменен от фермите, инсталирани в САЩ.
Не става ясно дали става въпрос за китайски миньори, преместващи дейността си в САЩ, или за нова пазарна възможност, която американските предприемачи са успели да експлоатират по-добре от други.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн скача след одобрението на ETF
От септември 2019 г. хеширащата мощност на Китай достига до 75%. До преди няколко години китайските миньори напълно доминираха този пазар. Решенията на държавата срещу добива на Биткойн поради високото му потребление на енергия изключиха Китай изцяло от този пазар.
Китай страда от сериозни проблеми с електрозахранването тази година и е съмнително, че те ще вземат решение за повторно влизане в бъдеще, дори и да успеят да разрешат тези проблеми.
Към момента на писане на статията Биткойн се движи под границата от $105,000, но някои анализатори смятат, че неотдавнашното забавяне може да е част от много по-голямо възходящо движение.
Според последните проучвания на водещи изследователи в областта на криптовалутите, дизайнът на Етериум, базиран на консенсусния механизъм за доказателство за залог, може да му осигури по-силна защита срещу атаки в сравнение със системата на Биткойн, базирана на доказателство за работа.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
Galaxy Digital официално се присъедини към Nasdaq, като стартира публичното си търгуване под тикера „GLX“ в ход, който главният изпълнителен директор и основател Майк Новограц описа като решаваща стъпка в развитието на компанията.