Руският президент Владимир Путин сигнализира за толерантност към криптовалутите, които все повече привличат вниманието на регулаторите по целия свят.
Това стана на фона на опасенията, че класът активи може да бъде използван за пране на пари и престъпна дейност.
Криптовалутата “има право да съществува и може да се използва като платежно средство”, каза Путин в интервю за CNBC, публикувано на уебсайта на Кремъл в четвъртък.
Въпреки това той предупреди, че е твърде рано да се говори за използване на цифрови валути за търговия с петрол и други стоки, които формират основната част от руския износ.
Русия търси алтернативи на търговията с долари, откакто беше наложена санкция през 2014 г. след анексирането на Крим, а Путин обвинява САЩ, че използват валутата си като оръжие.
Много от привържениците на крипто твърдят, че децентрализираните пари в крайна сметка ще заменят фиатните валути, емитирани от централните банки.
Не Пропускай: Pоlkadot скача с над 20% преди пускането на парачейни
Банката на Русия многократно предупреждава инвеститорите, че пазарът на криптовалути е изключително нестабилен и цифровите валути не могат да се използват като начин на плащане в страната. Въпреки това, няма планове за обща забрана, подобна на китайската, заяви тази седмица заместник-министърът на финансите Алексей Моисеев, според Интерфакс.
Толерантността на Путин към криптовалутите идва в момента, когато Белият дом обмисля стартирането на широка инициатива за преглед и координиране на политиката за крипто в администрацията на президента Джо Байдън, която може да доведе до нови разпоредби. Китай тази година предприе репресивни мерки и разпоредби срещу индустрията и през септември забрани всички крипто транзакции.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.
FTX, фалиралата крипто борса, която е в центъра на един от най-големите скандали в индустрията, се готви да започне мащабни изплащания на кредиторите си, считано от 30 май.
Изпълнителният директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън предупреди, че вероятността от рецесия в САЩ все още е голяма, посочвайки като основни заплахи за икономическия растеж геополитическата нестабилност и нерешените вътрешни проблеми.