Дигиталната валута би могла да гарантира, че гражданите ще могат да използват парите на централната банка, дори ако в крайна сметка фиатните валути вече не се използват, заяви европейски централен банкер.
Изказвайки се на съвместна конференция, проведена от Европейската централна банка и Националната банка на Белгия, членът на изпълнителния съвет Беноа Кьоер заяви, че банката ще проучи потенциалните влияния на цифровите валути върху съществуващата финансова система.
„Дигиталните валути от този вид биха могли да приемат най-различни форми, ползите и разходите от които ЕЦБ и други централни банки в момента разследват, като се имат предвид техните по-широки последици за финансовото посредничество“.
Той обаче се застъпи за частните компании да продължат собствената си работа в пространството.
„Но потенциалните инициативи на централната банка не трябва да обезсърчават или да изтласкват решения, ръководени от частни пазари, за бързи и ефективни плащания на дребно в еврозоната“, каза той.
Речта дойде малко след назначаването на Кьоер за ръководител на новосъздадения център за иновации в Банката за международни разплащания този месец.
В сила от 1-ви януари 2020 г., той ще ръководи усилията на институцията да помогне на централните банки да проучат предимствата на финансовите технологии, като цифрови валути.
Първият заместник-управител на френската централна банка, Дени Боу, заяви миналата седмица, че еврозоната ще обмисли изграждането на система за сетълмент на базата на блокчейн за еврото и потенциална дигитална валута за решаване на проблеми с разплащанията между институциите в района.
ЕЦБ обаче отказа предложената от Естония криптовалута през септември 2017 г., като подчерта, че еврото се счита за единствените валидни пари в европейското пространство.
Висши служители от банката също са казвали в миналото, че не считат цифровите валути като Биткойн за заплаха, а криптовалутите не представляват риск за финансовата стабилност.
В този смисъл, спомена Кьоер, банката не „игнорира“ развитието на криптовалутите, а просто не смята това за риск.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.