От днес, понеделник, гражданите на Израел вече няма да могат да използват пари в брой за транзакции на стойност над $4,400 или $1,760, в зависимост от юридическото лице, с което извършват транзакцията.
От 1 август на израелците ще бъде забранено да извършват плащания в брой над 6,000 шекела ($1,760) при бизнес транзакции. Според адвокатската кантора Herzog Law това правило се прилага за дарения, заеми и заплати, както и за други плащания, свързани с бизнеса.
Освен това на гражданите ще бъде забранено да извършват плащания в брой на стойност над 15,000 шекела ($4,400) при лични сделки.
Тези суми представляват намаление спрямо ограниченията за транзакции, които Израел определи по-рано през 2019 г. Тогава бизнес трансакциите бяха ограничени до 11,000 шекела ($3,220 долара), а личните трансакции – до 50,000 шекела ($14,660).
Законът включва изключения за благотворителни организации, някои религиозни институции, палестинци от Западния бряг, както и за семейството и роднините, но туристите трябва да спазват закона. В бъдеще се очакват допълнителни мерки, забраняващи на израелците да държат повече от 200,000 шекела ($58,660) в брой у дома.
На нарушителите на закона ще бъдат наложени значителни санкции. Физическите лица, участващи в бизнес сделки, които нарушават ограничението, могат да получат глоба в размер между 15% и 30% от стойността на сделката в зависимост от нейния размер.
Лицата, които нарушават закона при лични сделки на стойност до 25,000 шекела, ще бъдат глобени минимум 10,000 шекела. Ако транзакцията е по-голяма, нарушителите могат да бъдат глобени с глоба от 15% до 25% в зависимост от размера на сделката.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Aave ДАО гласува за създаването на стабилната монета GHO
Според Израелската данъчна служба законът има за цел да намали използването на пари в брой от израелците и да се бори с престъпността, включително прането на пари, укриването на данъци и финансирането на тероризма.
Предстоящите правила ще насърчат дигиталните плащания, което ще улесни властите в Израел да наблюдават финансовата дейност.
Други промени също биха могли да допринесат за постигането на тази цел. През юни Централната банка на Израел обяви, че по-късно тази година ще тества осъществимостта на дигитална валута на централната банка (CBDC), като резултатите се очакват до края на 2022 г. CBDC, подобно на други дигитални методи на плащане, ще бъде лесен за проследяване и наблюдение.
Израел е само една от няколкото държави, които разработват или проучват CBDC. Централната банка на Франция обяви този месец, че се надява да пусне дигитална валута за използване между финансови институции – до 2023 г.
В САЩ заместник-председателят на Федералния резерв Лаел Брейнард заяви, че създаването на CBDC може да отнеме „поне пет години“ след одобрението на Конгреса.
Поредица от предупреждения повишава възможността крипто пазарът да навлиза в мечи етап.
OKX официално навлиза на крипто пазара в САЩ, разкривайки планове за внедряване на своята централизирана платформа за търговия и услуга за портфейли в цялата страна.
В ход, позициониращ Панама Сити в челните редици на дигиталните финанси в Латинска Америка, кметът Майер Мизрахи разкри, че градът скоро ще започне да приема плащания в криптовалути за различни обществени услуги, включително данъци, разрешителни и дори автобусни билети.
Тъй като търговското напрежение нараства и икономическите сигнали стават все по-трудни за разчитане, най-големите американски банки публикуват тримесечни резултати, които отразяват както устойчивостта, така и предпазливостта.