Любителите на криптовалути хвалят децентрализирания характер на Биткойн. И все пак несъвършените методи, използвани за осигуряване на дигиталните токени, изкарват милиони Биткойни от обращение с малък шанс за възстановяване.
Собствениците на Биткойн държат частни ключове, необходими за харчене или преместване на токените.
Тези ключове съществуват като сложни низове от данни и често се съхраняват в защитени дигитални портфейли.
След това тези портфейли обикновено са защитени с пароли или мерки за удостоверяване. Докато сложността им позволява на собствениците да съхраняват по-сигурно своите криптовалути, загубата на ключове или пароли за портфейла може да бъде опустошителна.
В много случаи собствениците на Биткойн нямат достъп до своите средства за неопределен период от време.
Приблизително 20% от съществуващите 18,5 милиона BTC се смятат за изгубени или заклещени в недостъпни портфейли, съобщи The New York Times във вторник, позовавайки се на данни от Chainalysis.
В момента тази сума възлиза на около $40 милиарда долара. Това BTC остава в общото предлагане и все още държи стойност, но на практика не влиза в обращение.
Казано по-просто, тези монети ще останат недостъпни за неопределено време, но тяхната недостъпност няма да промени цената на криптовалутата.
„Има една фраза, която общността на криптовалутите използва: не са вашите ключове, не са ваши монетите“, каза Джими Нгуен, президент на Биткойн Асоциацията, пред Insider.
Засега поговорката е вярна. Някои борси като Coinbase имат мерки за спешно възстановяване, които могат да помогнат на потребителите да си възвърнат достъпа до забравени ключове или пароли. Но борсите са по-малко сигурни от офлайн портфейлите, като някои дори биват хаквани, каза Нгуен.
Биткой общността вече е на кръстопът, където членовете са разделени относно това дали BTC трябва да запази своите методи за сигурност или да замени част от децентрализацията си за лесни за употреба предпазни мерки.
Нгуен попада в последната група. Застъпникът на криптовалутата твърди, че трябва да се създадат механизми, които да позволят на потребителите да възстановят недостъпни Биткойни в случай на забравени пароли, прехвърляне на средства и неправилно адресирани плащания.
Липсата на такива системи поддържа бариера между ентусиастите на криптовалутите и онази част от населението, която все още не се е насочила към Биткойн.
„Ако държа ключовете на къщата ви, това не означава, че притежавам ключовете. Може да съм откраднал ключовете от къщата ви. Може би сте ми дали назаем ключовете„, каза Нгуен. „Не доказва кой е собственик на този имот или този актив.“
Поддържането на сегашния метод за съхранение на Биткойн също намалява стойността му, както като нов начин на плащане, така и като обезпечение, добави той.
„Налице е несъответствие, ако не и откровено лицемерие – сред поддръжниците на Биткойн, тъй като те твърдят, че трябва да притежавате частните ключове, за да бъдат ваши монетите. Ако те искат стойността на монетата да расте, защото тя нараства в употреба, тогава трябва да възприемете много по-отворен и лесен за използване подход към Биткойн.„
Историческият скок на Биткойн над $111,000 тази седмица поднови спекулациите за това докъде може да стигне ралито – някои анализатори вече прогнозират $200,000 до края на 2025 г.
Робърт Кийосаки не се включва в Биткойн, защото е модерно – той го вижда като отговор на сринатата финансова система.
Търговската активност на спот Биткойн ETF-ите в САЩ току-що достигна нов рекорд за 2025 г., отбелязвайки важен етап в институционалния прием на криптовалутите.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.