Сравнението между Биткойн и злато е толкова широко разпространено, колкото самия Биткойн.
Въпреки разкачането на двата актива обаче, групата на заинтересованите и активни инвеститори и при двата е почти еднаква и има припокриване.
Всъщност, търговците и анализаторите в крипто Twitter се занимават с двата актива вече повече от 3 години.
Главният икономист и стратег в Rosenberg Research & Associates Inc. Дейвид Розенберг е един от тези анализатори, като той коментира същото в туит от 15-ти януари 2021 г.
Той разгледа популярните сравнения между Биткойн и златото, и се запита дали не са абсурдни. Според Розенберг никой никога не говори за риска златото да достигне нула, защото не може.
Въпреки това, може би отдавна сме преминали етапа, когато Биткойн може да стигне до нула, още през 2013 г. С всеки изминал халвинг на Биткойн цената се покачва нагоре и има само поскъпване и вертикален растеж на графиките на цените. Това е причината, поради която цената никога не е спаднала до нивата преди халвинга от предишните цикли.
Ценовите тенденции в последователни пазарни цикли може да са достатъчно доказателство за поскъпване на цените. Въпреки това, противно на това, което предложи Розенберг, сравняването на Биткойн и злато може да не е напълно абсурдно.
Сравнението съществува и не може да бъде отречено, въпреки отделянето и тонове паралели, направени между двата актива. Вместо абсурдни, сравненията са като цели.
Те правят биткойните по-масови и стимулират приемането. Всъщност може да се твърди, че целият сценарии за „дигитално злато“ има за цел да стимулира масовото приемане.
Тези сравнения не изискват копиране на скоковете в цените. И така, каква е добавената стойност за търговец на дребно, следвайки тези сценарии през различни фази от пазарния цикъл?
Е, златният фрактал от 70-те години, популяризиран от медиите, е нещо подобно и може да се приеме като идеал или цел за ценовото рали на Биткойн.
Повишената стабилност и приемане са ключови за подобни сравнения. Дългосрочното държане на злато до известна степен дава сравнително висока възвръщаемост в сравнение с акциите и недвижимите имоти, а възвръщаемостта на Биткойн е по-добра от другите основни активи. Докато NVT с коригиран риск е по-висок от другите активи, BTC няма да достигне нула или близо до нулата.
Би било причина за тревога, ако институциите започнат да продават и излизат на траншове, но в момента това не се случва. Разглеждайки текущите графики на цените и обемите на търговия както на спот, така и на борсите с деривати, това изглежда малко вероятно.
Историческият скок на Биткойн над $111,000 тази седмица поднови спекулациите за това докъде може да стигне ралито – някои анализатори вече прогнозират $200,000 до края на 2025 г.
Робърт Кийосаки не се включва в Биткойн, защото е модерно – той го вижда като отговор на сринатата финансова система.
Търговската активност на спот Биткойн ETF-ите в САЩ току-що достигна нов рекорд за 2025 г., отбелязвайки важен етап в институционалния прием на криптовалутите.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.