Да, може би сте загубили пари от срива на Биткойн. Но поне не сте дали на фалшивия Илон Мъск половин милион долара в крипто измама.
Изглежда, че старите измами с раздаване на безплатно крипто не са толкова остарели, колкото си мислехме.
Хората все още се заблуждават през 2021 г., захранвайки измамниците с големи суми пари.
Колкото и невероятно да звучи, все още има много хора, които смятат, че Илон Мъск ще им даде пари, ако му изпратят Биткойн.
Bleeping Computer и Metamask изчисляват, че за около една седмица измамниците са получили поне $587,000 от нищо неподозиращи жертви, използвайки старата схема „изпрати ми X количество крипто и ще го удвоя„.
През последните седмици има ботове, които се представят или отговарят на потвърдени акаунти в Twitter. Тези ботове твърдят, че са получили пари от големи крипто знаменитости като близнаците Уинкълвос или Илон Мъск и прикачват връзка към раздаване на крипто, което приканва хората да депозират пари на крипто адрес, за да получат веднага двойно по-голяма сума.
Някои от най-популярните адреси са събрали няколко хиляди долара, като по-специално един е получил $400,000 за броени дни.
Но крипто измамниците не са Биткойн максималисти. Те също приемат Етериум, въпреки че са спечелили по-малко от $3,000 с алткойна.
Измамниците обикновено използват платформи като Twitch, Youtube или Facebook – за да съберат още повече жертви. Ripple се опита да предприеме действия срещу Youtube, тъй като позволи на измамниците да разпространяват фалшиви видеоклипове като платени реклами. Тази инициатива не се осъществи и се появиха оплаквания за измами, включващи Илон Мъск или Ripple, които се наблюдават от време на време на платформи за видео стрийминг.
Този тип измама не е нова. Всъщност това е може би най-известната измама в криптосферата. Тя започна да се разпространява в края на 2017 г. до началото на 2018 г., в средата на бума на крипто. По това време измамниците се представяха за известни криптоличности (като CZ, Чарли Лий или Виталик Бутерин) . Потребителите възприемаха туитовете им като автентични и бързаха да изпратят средствата си.
До таква степен зачестя този тип измама, че няколко инфлуенсъра смениха имената си, за да уточнят, че никога няма да изпращат средства на никого.
Тази схема достигна своя връх през 2020 г., когато крипто общнотта вTwitter засвидетелства с ужас как официалните и проверени акаунти на знаменити личности (като Илон Мъск, Барак Обама, Джо Байдън или официалният профил на Apple Store) промотират раздаване на безплатно крипто.
В действителност, група хакери получиха достъп до Twitter, като бяха в състояние да правят каквото си поискат. С цялата тази мощ всичко, което направиха, беше Биткойн измама с печалба от около $120,000.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.