Броят на активните адреси в Биткойн мрежата се е удвоил тази година, за да достигне 1,2 милиона, според данни от Coin Metrics.
В своя доклад „Състояние на мрежата“ фирмата за данни за криптовалути разкри, че броят на активните адреси в мрежата на Биткойн се е увеличил със 105% тази година – годината, в която цената на водещата криптовалута достигна нова рекордна стойност от над $24,000.
Числото е важно, тъй като показва, че мрежата на Биткойн е здрава, а по-активните адреси вероятно означават, че има повече хора, които използват криптовалутата и купуват BTC, което помага да се повиши търсенето.
Струва си да се отбележи, че един адрес не означава непременно един потребител, тъй като е лесно за всеки потребител да създаде множество Биткойн адреси и често се препоръчва от съображения за поверителност и сигурност. Множество потребители също могат да имат всичките си средства в един адрес.
В своя доклад Coin Metrics посочи успеха на Биткойн през тази година и интереса на институции като Square, MicroStrategy и PayPal като ключови мотиви за растежа на криптовалутата, отбелязвайки, че след като институциите започнат да инвестират, цената започва да расте.
„В бързо променящия се свят Биткойн все повече се одобрява като хедж срещу инфлацията и като форма на дигитално злато.„
Според аналитичната компания над 300 милиарда долара бяха добавени към пазарната капитализация на BTC тази година, а общият брой адреси, съдържащи поне 0,01 BTC, нарасна с над 700,000. Очаква се Биткойн да продължи да расте през следващата година, тъй като е в „най-силната си позиция досега“ и годината приключва.
Coin Metrics твърдят, че „Биткойн е на път да достигне безпрецедентни висоти през 2021 г.“ Докато растежът на криптовалутата може отчасти да се отдаде на институционалния интерес, инвеститорите на дребно вероятно също са започнали да навлизат на пазара, след като основните информационни бюлетини съобщават за покачването на цените на BTC до нов рекорд.
Броят на активните адреси може да е нараснал благодарение на навлизащите инвеститори на дребно. В допълнение, все още има начини потребителите да печелят безплатен BTC, за да свикнат да използват публични и частни адреси, и да опознаят по-добре криптовалутата.
Борсата за криптовалути OKEx, например, възнаграждават потребителите с малки количества BTC за научаване за крипто.
Предлагането на безплатни BTC отдавна е начин за криптовалутното пространство да привлича нови потребители, чрез така наречените ‘кранчета‘ (сайтове или приложения, които възнаграждават потребителите). Някои от ранните кранчета са създадени, когато Биткойн по същество е безполезен и възнаграждава потребителите с до 5 BTC на иск. В днешно време тази сума струва над $100,000.
Разбира се, кранчетата, предлагащи големи суми, изчезнаха, когато цената на BTC се повиши. По-добрият начин да печелите безплатни BTC сега би бил да се възползвате от спестовни програми, предлагани от крипто борси като OKEx, или чрез блокчейн стартъпи, като BlockFi, които помагат на потребителите да спечелят лихва в BTC върху притежаваните от тях Биткойн активи.
Историческият скок на Биткойн над $111,000 тази седмица поднови спекулациите за това докъде може да стигне ралито – някои анализатори вече прогнозират $200,000 до края на 2025 г.
Робърт Кийосаки не се включва в Биткойн, защото е модерно – той го вижда като отговор на сринатата финансова система.
Търговската активност на спот Биткойн ETF-ите в САЩ току-що достигна нов рекорд за 2025 г., отбелязвайки важен етап в институционалния прием на криптовалутите.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.