За голяма Биткойн измама, включваща неупълномощени изображения на австралийски знаменитости, които привидно популяризират фалшиви инвестиционни схеми, се твърди, че идва от Русия, според нов доклад.
Измамни BTC реклами, които се възползват от популярността на австралийски знаменитости като Дик Смит и Андрю Форест, са част от организиран глобален бизнес, който използва поне пет адреса в Москва, твърди разследването на The Guardian.
На 13-ти декември The Guardian публикува доклад, предоставящ повече подробности за измама с Биткойн реклами, която се провежда на новинарски уеб сайтове поне от 2018 г.
Както беше съобщено по-рано, измамата включва фалшиви статии, използващи неоторизирани изображения на известни личности, за да рекламират измамни крипто инвестиционни схеми и крадат пари. Самият Guardian стана жертва на схемата, тъй като новинарската агенция случайно пусна някои от тези измамни реклами.
Според последния доклад, The Guardian Australia откри пет имена на хора, регистрирали стотици фалшиви уебсайтове, свързани с измамата, “всички с адреси в центъра на Москва”.
Агенцията съобщи, че Google е започнал разследване, тъй като два от имейл адресите са свързани с акаунти в Gmail.
The Guardian отбеляза, че има и друга информация, която предполага, че схемата може да има и връзки към Украйна, позовавайки се на доклад от март 2020 г. от проекта за отчитане на организираната престъпност и корупцията или OCCRP. Разследването на OCCRP установи кол център, опериращ подобни Биткойн измами, работещи от Киев.
През март 2020 г. доносник разкри съществуването на крипто измама, работеща от Украйна. Схемата за измама с 200 служители беше насочена главно към инвеститори от Австралия, Нова Зеландия и Обединеното кралство, популяризирайки фалшиви новинарски статии, използвайки знаменитости като Гордън Рамзи, Хю Джакман и Мартин Луис. Според съобщенията схемата е привлякла 70 милиона долара през 2019 година.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.