Латвийски програмист и художник, идентифициран като Иля Борисов, е изправен пред до 12 години затвор, след като властите твърдят, че приходите му от NFT в размер на 8.7 милиона евро са приходи от пране на пари и престъпление в големи размери.
Чрез своя уебсайт, наречен Art is Crime (Изкуството е престъпление), Борисов подробно описва как правителството е замразило банковите му сметки, без да комуникира с него във връзка със случая.
В хронологията на делото програмистът, който е спечелил сумата от създаването на 3,557 NFT, отбелязва, че производството по делото е започнало през февруари тази година, но той е бил уведомен за него едва на 9 май.
„Това решение е издадено на 10 февруари, в него се казва, че трябва да получа копие от него. Аз го получих три месеца по-късно„, каза Борисов.
Поради липсата на ясни правила за данъчното облагане на крипто разработчикът заяви, че се е свързал с Латвийската държавна служба за приходите (VID) относно това как да легализира доходите си в криптовалута. В резултат на това той в крайна сметка е платил 2.2 милиона евро под формата на данъци върху доходите през 2021 г.
НЕ ИЗПУСКАЙ: Анализатор твърди, че пазарът е достигнал дъно
Той платил данъците, след като агенцията го посъветвала да се регистрира като „самонаето лице“ и да плати данъци върху изтеглената сума в евро.
Забележително е, че той е спечелил пари по време на бума на NFT през 2021 г., докато се описва сред успешните артисти в нишата.
Чрез адвоката си Борисов успява да оспори замразяването на банковата си сметка и на 30 юни съдът му издава заповед за достъп до парите.
Сметката обаче така и не беше размразена, а по-късно стана ясно, че главният следовател по делото е подал оставка. Интересно е, че новите прокурори, които се присъединиха към делото, също получиха спешни заповеди за запор на имуществото му.
От 19 юли той твърди, че е споделил с полицията пълен отчет за дейността си и историята на доходите си като доказателство за законния произход на парите си.
Борисов, бивш служител на Медуза, новинарски уебсайт, подчертава, че никой от прокурорите не е положил усилия да се свърже с него във връзка с процеса. След това предприемачът е обжалвал решението, но очаква още забавяния поради бюрократичната система.
„Протестирахме в съда срещу решението за запор на сметките ми от 3 юли 2022 г. Протестът беше придружен от всички налични документи от делото и файлове с всички мои транзакции и дейността ми като артист„, каза той.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Кризата на крипто пазарите приключва, твърдят анализатори на Citi Bank
По делото Борисов се е опитал да поиска смяна на следователя, но съдът е отказал.
Освен заплахата да загуби окончателно парите си и да бъде лишен от свобода, Борисов заяви, че делото му е повлияло емоционално – ситуация, усложнена от нахлуването на Русия в Украйна. То се е отразило и на отношенията му с други членове на семейството, тъй като баща му е починал, преди да бъде намерено решение.
Борисов, заричайки се да продължи да се бори, отбелязва, че блокчейн е отворил безкрайни възможности за творците да изкарват прехраната си, но те все още са изправени пред регулаторни предизвикателства.
Сериозен пробив разтърси борсата за криптовалути Bybit в петък, когато Lazarus, известната севернокорейска хакерска група, открадна над $1.4 милиарда в Етериум токени и производни.
Bybit предприема агресивен подход към възстановяването на средствата, след като пострада от най-големия хак на крипто борса в историята на криптовалутите.
Според блокчейн следователя ZachXBT севернокорейската Lazarus Group е идентифицирана като организатор на масивен обир на Етериум за $1.4 милиарда, насочен към борсата за криптовалути Bybit.
Съобщава се, че Bybit, една от водещите крипто борси, е претърпяла сериозен пробив в сигурността, като от платформата са били източени дигитални активи на стойност над $1.4 милиарда.