Цените на криптовалутите най-накрая блеснаха в ярко зелено през изминалата седмица, давайки на индустрията дългоочаквания 'отдих' от бруталността на продължаващия мечи пазар.
От миналия петък дигиталните активи добавиха близо 16% към колективната си капитализация, което представлява около $143 милиарда в номинална стойност.
Като цяло стойността на криптовалутите в момента е $1.045 трилиона, според индекса Total Crypto Index на TradingView, което е с 52% по-малко от началото на годината.
Но печалби се наблюдаваха практически във всички сектори, като почти всяка криптовалута от топ 100 по пазарна стойност отбеляза ръст.
LDO, токенът за управление на общността за ликвидни залози Lido, поведе възхода с 80% скок на цената. Тази седмица проектът обеща да се разшири в целия пейзаж на втори слой на Етериум.
Дългогодишните блокчейн форкове се наредиха на второ и трето място. Етериум Класик (ETC) нарасна със 75% на фона на спекулациите, че миньорите на ETH може да преминат към мрежата след предстоящото ѝ преминаване към доказателство за залог, докато Биткойн Голд (BTG) добави 50% към цената си без ясна причина.
НЕ ИЗПУСКАЙ: Основателят на Tomorrow conference коментира крипто, NFT и Метавселената
Към 12:00 ч. българско време LDO, ETC и BTG се търгуваха съответно с 46%, 24% и 42% под цените си от началото на годината.
ApeCoin (APE) на Yuga Labs, който ще захранва предстоящата метавселена Otherside, нарасна с 43% благодарение на добре приета демонстрация; родният токен GNO на DeFi екосистемата Gnosis скочи с 38%; Етериум (ETH) скочи с 35%.
Последните данни от Glassnode показват, че ETH депозитите на криптоборсите са достигнали четиригодишно дъно, тъй като притежателите се трупат в ‘Mergе’ договора на мрежата в очакване на доходност. Биткойн (BTC), от друга страна, се повиши с 15% – от около $20,600 до $23,700.
Сега APE, GNO и ETH са се понижили съответно с 22%, 73% и 56% през годината досега. Досега BTC е поевтинял с 49% през 2022 г., която се определя от едни от най-бурните макроикономически условия през последните няколко десетилетия.
„Да, Европейската банка повиши лихвените проценти за първи път от много време насам. Да, Федералният резерв също вдига лихвите. И да, ликвидността става все по-ограничена. Това беше наказание за BTC и рисковите активи като цяло„, каза Ганеш Свами, главен изпълнителен директор на фирмата за блокчейн данни Covalent.
Свами добави:
Ще остане трудно, докато Фед не успее да понижи инфлацията или ако Фед просто се откаже от борбата с инфлацията. Така или иначе, това вероятно ще бъдат трудни няколко месеца за пазарите, особено ако енергийната криза в Европа се задълбочи.
Той очаква Биткойн да нарасне, след като количествените облекчения евентуално бъдат възобновени.
#Ethereum $ETH Balance on Exchanges just reached a 4-year low of 19,101,804.604 ETH
Previous 4-year low of 19,542,080.378 ETH was observed on 21 July 2018
View metric:https://t.co/1dCpD2ey8E pic.twitter.com/9rVGJT6czc
— glassnode alerts (@glassnodealerts) July 21, 2022
Все пак само три криптовалути от топ 100 (без стабилните монети и wrapped/обвити токени) загубиха стойност през изминалата седмица.
Arweave, токенът, който управлява едноименния децентрализиран протокол за съхранение на данни, спадна с 1%; захранваният от Solana децентрализиран борсов (DEX) токен Serum спадна с 4%, а дигиталния VR актив Ceek потъна с близо 21%.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Милиардер предприемач споделя предупреждение за световната икономика
Всъщност неотдавнашния отскок на цената на ETH доведе до това, че неговата доминация (която измерва каква част от пазара на дигитални активи е ETH) достигна най-високата си точка от май насам, като скочи с 16.5 процентни пункта до 18.7%. Доминиращата позиция на Биткойн леко се понижи – от 43.5% на 43.1%.
Доминацията на стабилните монети също спадна, тъй като търговците напуснаха своите сигурни убежища в търсене на печалби. Четирите водещи стабилни монети – Tether, USD Coin, Binance USD и DAI на MakerDAO – заедно съставляваха 14.2% от криптовалутите миналия петък; сега те са намалели до 12.35%.
Докато Биткойн остава близо до $109,000, Santiment отчита, че Етериум, Solana и XRP дремонстрират признаци на подновяване на силата си на фона на натрупването на големи позиции и променящото се поведение на инвеститорите. Докладът, представен по време на седмичното предаване на Santiment с Тони Едуард (Thinking Crypto), разглежда състоянието на пазара, използвайки ключови показатели като […]
Руският държавен гигант в областта на отбраната и технологиите Rostec разкри планове за пускане на стабилна монета, обвързана с рублата, и платформа за дигитални плащания до края на 2025 г., което е една от най-значимите стъпки на страната към финансова инфраструктура, базирана на блокчейн.
Бившият основен разработчик на Етериум Ерик Конър изложи убедителна оптимистична теза за алткойна, посочвайки сближаването на ончейн данните от и институционалните потоци, което може да подготви почвата за значително покачване на цените.
Докато дигиталните активи продължават да доминират финансовите заглавия, търговците внимателно следят кои токени печелят най-голямо внимание.