Федералното бюро за разследване на САЩ (ФБР) предупреждава за киберпрестъпници, които таргетират инвеститори в криптовалути.
Според ФБР киберпрестъпниците използват мобилни приложения за инвестиране в криптоактиви като инструменти за примамване на нищо неподозиращите жертви.
ФБР е забелязало, че киберпрестъпници се свързват с американски инвеститори, твърдейки, че предлагат законни инвестиционни услуги в криптовалута, убеждавайки инвеститорите да изтеглят измамни мобилни приложения, с които да ги измамят.“
Федералната агенция твърди, че тези злонамерени субекти използват идентификационната информация на легитимни фирми и създават фалшиви уебсайтове, за да измамят инвеститорите.
В един от случаите на измама, донесла на киберпрестъпниците близо $4 милиона за около шест месеца, жертвите са били подведени да изтеглят фалшиво приложение и да депозират криптоактиви в платформата.
Между 22 декември 2021 г. и 7 май 2022 г. неидентифицирани киберпрестъпници, представящи се за легитимна финансова институция на САЩ, са измамили най-малко 28 жертви с приблизително $3.7 милиона.
Киберпрестъпниците убеждават жертвите да изтеглят приложение, което използва името и логото на действителна американска финансова институция, и да депозират криптовалута в портфейли, свързани със сметките на жертвите в приложението.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Morgan Stanley може да купят държавни облигации на Ел Салвадор
Когато 13 от 28-те жертви се опитали да изтеглят средства от приложението, те получили имейл, в който се посочвало, че трябва да платят данъци върху инвестициите си, преди да извършат изтеглянето. След като платили предполагаемия данък, жертвите останали неспособни да изтеглят средствата.“
По данни на ФБР досега киберпрестъпниците са измамили над 200 жертви и са прибрали повече от $40 милиона.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.