В скорошен доклад ЕЦБ разгледа климатичните рискове, които криптовалутите представят.
Ето какво споделиха авторите на доклада.
Много крипто активи, особено Биткойн и Етериум, имат значителен въглероден отпечатък, като според оценки на годишното им потребление на енергия, те се нареждат до държави от среден размер като Испания, Нидерландия и Австрия.
Основната причина за енергоемкостта на някои криптовалути е консенсусния механизъм за доказателство за работа (Proof of Work), се твърди в доклада. Докато се споменава, че има опити за стартирани от индустрията инициативи за преминаване към възобновяеми източници, като „Съвета за Биткойн майнинг“, от ЕЦБ не мислят, че те ще се окажат ефективни, тъй като членуването в такива организации е по избор.
В допълнение възобновяемата енергия е лимитирана, което прави употребата ѝ за добив на Биткойн ирационална на фона на другите нужди на държавите и целите им за нетни емисии.
Като алтернатива на доказателството за работа авторите предлагат механизма за доказателство за залог (Proof of Stake), за който може да се твърди, че има значително по-ниско потребление от PoW. Докладът обаче признава, че крипто общността все още разглежда доказателство за работа като по-сигурния и децентрализиран вариант, като по всяка вероятност няма да има миграция към PoS за блокчейна на Биткойн.
Докато твърдението, че с доказателство за залог би се намалило потреблението на енергия от страна на блокчейна на Биткойн, е вярно, авторите изглежда не са се задълбочили в различните технологии, които иновативните блокчейни с доказателство за работа използват. Добър пример за такъв проект е Kadena, които имат уникален подход, който им позволява да създадат устойчив блокчейн.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: ‘Мечият пазар ще продължи 2 – 3 години’ – предупреждава трейдър
Авторите също така предупреждават крипто инвеститорите, че има вероятност отрицателните външни фактори на криптодобива и политиките на различните юрисдикциите в областта на климата, да окажат силно негативно влияние на цените.
Към края на доклада се споменава, че всяка юрисдикция ще трябва да прецени дали допускането на PoW добив на териториите им си заслужава.
Публичните органи ще трябва да преценят дали големият въглероден отпечатък на някои криптоактиви не пречи на изпълнението на техните ангажименти за екологичен преход.
Неотдавнашното поскъпване на Dogecoin възроди ентусиазма в цялата общност, като активите се повишиха с 36% само за една седмица.
Strategy направи поредния масивен ход в областта на Биткойн, добавяйки 13,390 BTC към вече значителните си крипто резерви.
Макар интересът на дребно към криптовалутите да остава сдържан, някои анализатори смятат, че пазарът тихо подготвя следващия си пробив.
BlackRock преразгледа документацията си за крипто ETF, за да се справи както с дългосрочните рискове, така и с продуктовата ефективност.