Според последнoто проучване на Economist Impact, изготвено по поръчка на Crypto.com, пейзажът на дигиталните валути се променя.
Economist Impact проучи до каква степен потребителите се доверяват на дигиталните плащания и какви пречки могат да съществуват пред превръщането на основните парични функции в предимно електронни.
Сравнявайки нагласите на потребителите с подобни проучвания, проведени през 2020 г. и 2021 г., те откриха, че криптовалутите и дигиталните валути на централните банки (CBDC) сега са на кръстопът с кредитните карти и приложенията за разплащане.
На 6 юли 2022 г. Economist Impact съобщи своите констатации чрез PDF файл, озаглавен „Digimentality 2022-Fear and favoring of digital currency“. Те са анкетирали 3000 души, от които половината от респондентите са били от развити икономики като САЩ и Обединеното кралство, а другата половина – от развиващи се страни като Бразилия и Филипините.
Четиринадесет процента от хората подкрепиха CBDC, което представлява значително увеличение спрямо незначителните 4 % през 2021 г. Интересно е, че 37% от потребителите очакват тяхното правителство или централна банка да направят криптовалутата законно платежно средство през следващите три години, а около една трета очакват стартирането на CBDC.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Тези два алткойна са позиционирани да продължат спада си
Тобиас Ейдриан, директор на отдел „Парични и капиталови пазари“ в МВФ, заяви:
Естествено е физическите пари да бъдат допълнени от дигитални пари, тъй като светът става все по-дигитален и това е естествена еволюция. Може би няма да се използват много, но възможността да се конвертират в дигитална валута на централната банка може да бъде важна котва за дигиталната икономика.
Забележително е, че повече от 60 централни банки са на различни етапи от разработването на CBDC. Според Глобалния индекс на CBDC за 2021 г. на Pricewaterhouse Coopers, Китай и Швеция са започнали пилотни проекти на живо.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
От 2022 г. насам Китай активно популяризира юана като основна валута за търговия между страните от БРИКС, възползвайки се от геополитическите раздори – особено след като западните санкции засегнаха Русия.
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.