Въпреки скептичния си подход към дигиталните валути, изострен от неотдавнашния срив на пазара на криптовалути, изглежда, че Банката за международни разплащания (BIS) възнамерява да подаде ръка на новия клас активи, като позволи на банките да държат до 1% от резервите си в криптовалути като Биткойн (BTC).
Всъщност Базелският комитет за банков надзор (BCBS) към BIS направи предложение за ограничаване на общите експозиции на банките към „криптоактиви от Група 2 до 1% от основния капитал“ в своя консултативен документ, озаглавен „Втора консултация относно пруденциалното третиране на криптоактивите„, публикуван на 30 юни.
По-конкретно, Група 2 се отнася до активите, които не отговарят на условията за класификация и включва специфични токенизирани традиционни активи и стабилни монети, както и необезпечени криптоактиви. За разлика от Група 2, Група 1 включва токенизирани традиционни активи и стабилни монети, които отговарят на условията за класификация.
Според документа:
Експозициите на банките към криптоактиви от Група 2 ще подлежат на лимит. Банките трябва да прилагат лимита на експозициите към съвкупните си експозиции към криптоактиви от Група 2, включително както към директни притежания (парични средства и деривати), така и към индиректни притежания (т.е. такива чрез инвестиционни фондове, ETF/ETN, дружества със специална цел).
В документа също така се уточнява, че „общата експозиция на банката към криптоактиви от Група 2 не трябва да бъде по-висока от 1% от основния капитал на банката по всяко време„, в съответствие с Базелската рамка, която включва всички стандарти на БКБН. Както беше обяснено:
Правилата за големите експозиции на Базелската рамка не са предназначени да обхванат големите експозиции към даден вид активи, а към отделни контрагенти или групи от свързани контрагенти. Това би означавало например, че няма ограничения за големи експозиции към криптоактиви, при които няма контрагент, като например Биткойн.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Лайткойн (LTC) се връща до $50 след отхвърляне на съпротивата
С оглед на това „Комитетът предлага следователно да се въведе нов лимит на експозициите за всички криптоактиви от Група 2 извън правилата за големи експозиции„. Междувременно този временен лимит, определен на 1% от основния капитал, ще бъде преразглеждан периодично.
BIS използва неотдавнашния срив на криптопазара, за да потвърди скептичното си отношение към класа активи и да предупреди за материализирането на прогнозите си за опасностите от децентрализираното финансиране (DeFi).
На всичкото отгоре в началото на юни органът на световната централна банка публикува бюлетин, в който представи мнението си, че „криптовалутите не могат да изпълняват социалната роля на парите„, като изброи редица проблеми, които възприема в крипто и блокчейн индустрията, включително високите такси и претоварването на мрежата, които водят до фрагментация на пейзажа.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Беларус полага основите на дигитална версия на националната си валута, като пълното ѝ въвеждане се очаква в края на 2026 г.
Avalanche тихомълком се очертава като мощен претендент в еволюцията на финансовата инфраструктура, като потенциалът се простира отвъд крипто-ориентираните приложения.
Обединените арабски емирства ще пуснат своя дигитален дирхам – дигитална валута на централната банка (CBDC).
Ripple си осигури стратегическо партньорство с Chipper Cash за подобряване на трансграничните плащания в Африка, като използва блокчейна на Ripple и XRP за бързи и рентабилни транзакции.