Мароко се присъединява към списъка с държави, които се стремят официално да контролират крипто сектора, като според съобщенията работи по окончателна регулаторна рамка за управление на пазара.
Централната банка на страната, Bank Al-Maghrib (BAM), разработва перспектива за крипторегулация в консултация с глобална финансова институция.
Според управителят на BAM, Абделатиф Джуахри, институцията се е ангажирала с Международния валутен фонд (МВФ) и Световната банка по конкретни критерии.
По-специално, МВФ заема централно място в призивите към държавите да регулират криптосектора, като същевременно отправя предупреждения за опасностите от легализирането на активи като Биткойн (BTC). Например, институцията призова Салвадор да се откаже от Биткойн като законно платежно средство, заявявайки, че този ход застрашава икономиката на страната.
Първоначалните намеци сочат, че регламентът вероятно няма да забрани криптовалутите, а ще се стреми да насърчава иновациите в сектора, като същевременно защитава потребителите. Някои от болезнените точки, които Мароко се стреми да адресира, ще бъдат прането на пари и борбата с финансирането на тероризма.
По-рано управителят на BAM отбеляза, че приемането на криптовалутите в страната е въпрос на „кога“, а не на „дали“.
„Понастоящем не можем да приемем криптовалути предвид липсата на регулаторна и законодателна рамка както на национално, така и на международно равнище. Г-20 и много държави подчертават значението на наличието на регулаторна рамка за криптовалутите, както и на регулаторна рамка за CBDC (дигитални валути на централните банки)“, каза Джуахри.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн (BTC) ще падне до $1,100 – според Робърт Кийосаки
В неотдавнашно съобщение за пресата BAM призна, че секторът на криптовалутите в страната става все по-популярен. Въпреки това банката твърди, че потребителите трябва да бъдат предпазливи по отношение на рисковете, свързани със сектора.
Интересно е, че страната забрани търговията с Биткойн през 2017 г., но популярността на актива нарасна с общото увеличение на стойността през последните години. Популярността означава, че правителството вече не може да пренебрегва тази технология.
Съобщава се, че към 2021 г. страната е на четвърто място след Нигерия, Южна Африка и Кения по обем на търговията с криптовалути в Африка.
В значително развитие за регулирането на криптовалутите и поверителността на потребителите, Върховният съд на САЩ отказа да разгледа оспорването на правомощията на IRS да събира широки данни за клиентите от крипто борсите.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.
Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.