Докато Федералният резерв (ФЕД) продължава да повишава лихвените проценти, а инфлацията продължава да расте, изглежда, че на пазарите в по-широк план цари страх.
Междувременно, по време на конгреса на Асоциацията на проучвателите и разработчиците в Канада (PDAC), проведен от 13-ти до 15-ти юни, това изглежда беше доминантната нагласа.
В разговор с Kitco news Робърт Макюън, председател и собственик на McEwan Mining и бивш главен изпълнителен директор на Goldcorp, заключи, че ястребовото отношение на Фед ще продължи. То обаче няма да е достатъчно, за да се предотврати турбуленцията, твърди той.
Инвеститорите като че ли приеха, че ще има повишение със 75 базисни пункта, което е увеличение в сравнение с първоначално очакваните 50, което предизвика срив на пазарите, доходността на облигациите се повиши, тъй като кривата на доходността се обърна и тласна пазарите в меча територия.
“Е, те винаги казваха, че инфлацията ще бъде временна, а се оказва, че не е така. Мисля, че те ще действат усилено и ще я напомпат, за да могат да я убият и да кажат: вижте, тя се държи така, както казахме, че ще се държи. […]
Това ще охлади допълнително пазара на недвижими имоти, спекулативните акции и криптовалутите вече го отразяват. Може би те реагират прекалено остро, но в момента на пазара има страх, че лихвените проценти ще ги забавят значително, и хората скачат.”
НЕ ПРОПУСКАЙ: Мечият пазар ще продължи 4 години, според съоснователя на Dogecoin
Освен това Макюън сподели мисълта си за количествените облекчения, твърдейки, че те вероятно ще бъдат намалени или напълно спрени в скоро време. Той твърди, че паричната експанзия, наблюдавана през предходните години, в съчетание с ниските лихвени проценти, е “създала чудовище”, което ще се нуждае от повече време, за да бъде укротено, като това може да доведе до рецесия в близък до средносрочен план.
Това може да доведе до голяма пазарна корекция, допълнително утежнена от геополитическото напрежение, породено както от войната в Украйна, така и от пререканията с Китай в Китайско море.
Обратно, макро събитията вероятно биха могли да изиграят важна роля за поскъпването на златото, тъй като Макюън е казвал в предишни интервюта, че златото може да достигне $5,000. Помолен отново да конкретизира кога би могло да се случи това, той заяви:
„В момента има много време за това.[…]
Мисля, че трябва да видим по-голямо напрежение в системата и хората да погледнат и да си кажат, че няма много други възможности, така че нека дадем две-три години.”
Ако тези прогнози се сбъднат, това вероятно ще означава, че по-широките пазари са понесли много болка и вероятно са се понижили с още 30-50%.
Макюън явно твърди, че сега не е моментът да се инвестира силно в рискови активи, а по-скоро да се прояви благоразумие и да се хеджират залозите чрез добре диверсифициран инвестиционен портфейл.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.
Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.
Бо Хайнс, главен съветник на президента на САЩ по въпросите за дигиталните активи, счита, че предстоящото законодателство за стабилните монети може да изстреля пазара на дигитални активи до безпрецедентни висоти.