Служител от Bank of England каза, че разработването на цифрова валута на централната банка (CBDC) ще бъде в съответствие с директивата на централната банка.
Изпълнителният директор за пазарите на Английската централна банка Андрю Хаузър призна, че CBDC ще бъде съвместима с операциите на централната банка.
Той добави, че това ще бъде и първият нов вид пасив на централната банка от векове. “Кучето може да е старо, но все още може да изпълнява нови трикове”, каза Хаузър преди дискусия, организирана от Федералната резервна банка на Ню Йорк.
Английската централна банка вече смята стерлинговите резерви, които търговските банки държат с нея, за форма на цифрова валута. Следователно пълноценният CBDC би осигурил по-широка форма на публичен достъп до тази система, което потенциално би могло да намали ролята на банките в ежедневните плащания.
BoE по-рано каза, че всяка CBDC ще бъде еквивалентна по стойност на банкноти в стерлинги и няма да замести парите в брой.
НЕ ПРОПУСКАЙ: Оманските петролни компании ще копаят Биткойн с факелен газ
“Сами по себе си съображенията за баланса очевидно не представят никакви аргументи за ‘червена линия’ срещу приемането на CBDC”, каза Хаузер.
“Използването на баланса на централната банка за предоставяне на поддържани от държавата транзакционни пари е една от най-дългогодишните ни функции.”
Въпреки че BoE все още не е направила официално изявление за официалното разработване на CBDC, по-рано тази година тя влезе в партньорство с Инициативата за цифрова валута на Медийната лаборатория на Масачузетския технологичен институт (DCI). Партньорството се фокусира върху проучване на потенциални технически предизвикателства, компромиси, възможности и рискове, свързани с проектирането на CBDC система.
След насърчение от министъра на финансите Риши Сунак, министър на финансите на страната, относно евентуален “Бриткойн”, BoE се очаква да обмисли издаването на централизирана валута по-късно тази година.
След значителния хак на Bybit, при който бяха откраднати $1.5 милиарда в Етериум, няколко известни фигури в китайското крипто пространство се включиха в помощ на борсата, като депозираха ETH, за да повишат ликвидността.
Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на CryptoQuant, наскоро сподели интригуваща гледна точка за меме токените, като ги свърза с теорията на Карл Юнг за „колективното несъзнато“.
Том Лий, ръководител на отдел „Проучвания“ във Fundstrat, смята, че американският фондов пазар е готов за по-нататъшни печалби въпреки скорошната волатилност.
След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.