Optimism, популярен блокчейн от втори слой на Етериум, стана свидетел на това как собственият му токен за управление на мрежата (OP) се срина с над 60% при пазарния си дебют.
Блокчейнът започна своя airdrop на токена късно във вторник. Първите потребители на проекта, който предлага решения за мащабиране на Етериум, бяха основните получатели на airdrop.
OP дебютира на цена от $4.479, преди да падне рязко до $0.7973. Токенът сега се търгува около $1.56 – почти 66% под дебютната си стойност, според данни от CoinMarketCap.
Optimism обяви своя airdrop през април, заедно с плановете за стартиране на децентрализирана автономна организация (DAO), управляваща OP токена.
Проектът е ‘rollup‘ от втори слой на Етериум, който позволява на потребителите да имат достъп до повечето функциите на ETH с по-бързи скорости на транзакции и без високи такси за газ. Той твърди, че има стойност по веригата от над $800 милиона.
Изглежда, че зад резките загуби на токена стоят множество фактори. От Optimism казаха, че не са успяли да се подготвят за огромно количество търсене и да паузират airdrop-a, след като вече е бил пуснат.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Инвеститор, предвидил срива на Enron, залага срещу Coinbase
Високото търсене на airdrop-a запуши мрежата, като няколко потребители също са се сблъскали с дълги забавяния при получаването на своите токени.
Това вероятно доведе до увеличаване на продажбите на OP на фона на несигурността относно състоянието на airdrop-a. Токенът беше изброен и от големи борси, включително Coinbase, FTX и Binance.
От Optimism казаха, че ще използват уроците, извлечени от това стартиране, и ще ги приложат към следващия си airdrop. Членовете на общността предполагат, че блокчейна изключва потребители, които са продали първите получени токени.
OP не е единственият протокол, чиито токени се продават веднага след своя пазарен дебют. Повечето получатели на airdrop са склонни да осребряват своите новоиздадени токени, което обикновено води до висока волатилност по време на ранна търговия.
Новата версия на сриналия се Terra (LUNA) се сблъска с огромна волатилност през първите си няколко дни. Токенът падна с близо 70% при старта си, преди да скочи с цели 100%.
Apecoin (APE) също през сериозни ценови колебания по време на пускането си през март, преди най-накрая да се установи в стабилен ценови модел.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Съобщенията за стартирането на фючърсните ETF-и на ProShares върху XRP на 30 април се оказаха прибързани.
В нов ход, подчертаващ нарастващия импулс на криптовалутите в традиционните финанси, 21Shares се насочи към пускането на борсово търгуван фонд (ETF) за Dogecoin, в САЩ.
Virtual Protocol, проект, фокусиран върху децентрализирани AI агенти, привлича вниманието, тъй като активността в неговата екосистема бележи бум, а родният му токен, VIRTUAL, отбелязва значителен ръст на цената.
Solana (SOL) продължава да впечатлява с постоянни печалби, като се консолидира $150 и удължава победната си серия до четвърта поредна седмица.