Глобалният инвестиционен офис на Morgan Stanley публикува доклад за Етериум, в който се твърди, че доминантността на блокчейна може да спадне, ако се появи силна конкуренция.
“Търсенето на Етериум е по-тясно обвързано с транзакциите. Следователно подобни ограничения за мащабиране нараняват повече търсенето на Етериум, отколкото да потискат търсенето на Биткойн”, се казва в доклада на Morgan Stanley.
Докладът на гиганта за инвестиционно банкиране е озаглавен “Криптовалута 201: Какво е Етериум?” и предоставя подробен преглед на екосистемата, заедно с нейните предимства и недостатъци по отношение на Биткойн.
“Отчасти поради своя по-амбициозен адресируем пазар, Етериум е изправен пред повече заплахи, проблеми с мащабируемостта и сложност, отколкото Биткойн. Освен това Етер е по-волатилен от Биткойн”, се казва в доклада.
Morgan Stanley твърди, че Етериум може да загуби превъзходството на смарт договори пред по-евтините и по-бързи блокчейни – нещо, което често се твърди от привържениците на Cardano (ADA), Solana (SOL), Polkadot (DOT) и Tezos (XTZ).
“Етериум е изправен пред по-голяма конкуренция на пазара на смарт договори, отколкото Биткойн на пазара за съхранение на стойност. Етериум може да загуби пазарен дял на платформата за смарт договори заради по-бързи или по-евтини алтернативи.”
Инвестиционната банка също така предполага, че Етериум представлява по-голям инвестиционен риск от Биткойн, тъй като е изправен пред по-голяма конкуренция на пазара на смарт договори, отколкото “Биткойн е изправен на пазара за съхранение на стойност”.
“Необходими са по-малко транзакции на потребител, за да се ‘използва’ Биткойн, което е подобно на децентрализирана спестовна сметка.“, се казва също в доклада
Прочети Още: Twitter добавят Етериум (ETH) към услугата си за ‘бакшиши’
Други опасения, повдигнати относно мрежата, включват променящия се регулаторен статус на приложенията, изградени на Етериум, като децентрализираните финанси (DeFi) и незаменимите токени (NFT). Срещу тях може да се налагат строги регулации в бъдеще, което да доведе до намалено търсене на Етериум транзакции.
Докато централизацията на Етериум също беше подчертана, като в доклада се отбелязва, че по-голямата част от предлагането на ETH се държи от “сравнително малък брой акаунти”.
“Той е по-малко децентрализиран от Биткойн, като първите 100 адреса държат 39% от Етер, което се сравнява с 14% за Биткойн.”
В докладът на Morgan Stanley се твърди, че Етериум има по-голям пазарен потенциал от Биткойн, има дефлационни черти чрез своя базиран на транзакции механизъм за изгаряне и неговата ефективност ще се подобри значително след евентуалния преход към доказателство за залог.
“Етериум има много по-голям адресируем пазар от Биткойн и следователно може да струва повече от Биткойн, който е просто пазарът за съхранение на стойност като спестовни сметки и злато.”
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
XRP се търгува близо до $2, след като отскочи от $1.61, предизвиквайки разговори за потенциален пробив.
Крипто пазарът продължава да се движи вертикално, без да се вижда импулс, но няколко актива – особено токените, свързани с изкуствения интелект – привличат вниманието, тъй като са в зона на свръхпокупка.
Напоследък Sui нашумя, а екосистемата привлича внимание благодарение на засилената спекулативна търговия и DeFi интереса.
Цената на Pi Coin се повиши след дългоочакваното публикуване на плана за токеномика и миграция.