Общата пазарна капитализация на всички стабилни монети надхвърли $150 милиарда в понеделник.
USDT на Tether все още е най-голямата стабилна монета на пазара, но USDC на Center настига лидера.
Приемането на тези активи, чиито стойности са обвързани най-често с щатския долар, нараства стремглаво, тъй като все повече и повече частни потребители и институции оценяват предимствата им.
Както се съобщава в блог публикация от изследователите Кайл Уотърс и Нейт Маддри от Coin Metrics, анализирайки последните блокчейн тенденции за активността на стабилните монети, общата им пазарна капитализация надхвърли $150 милиарда в понеделник.
Само един месец след 2022 г., над $500 милиарда бяха уредени със стабилни монети. През 2021 г. общият обем на прехвърлените стабилни монети не надхвърли $500 милиарда до средата на февруари, а през 2020 г. чак октомври този обем беше надминат.
Според доклада основната причина, поради която тези активи се справят с по-голяма икономическа производителност, е, че общото им предлагане се е увеличило драстично. Общото им предлагане сега е малко над $150 милиарда долара, нов рекорд и рязък контраст от 2020 г.
Най-големите стабилни монети по общо предлагане са предимно емитирани и обезпечени от трети страни. Те включват USD Coin на Center (USDC), BUSD, издаден от Binance, и USDT на Tether, които заедно представляват над 90% от общото предлагане на стабилни монети.
От тях USDT все още е пазарен лидер с почти $78 милиарда пазарна капитализация, като USDC е на второ място с пазарна капитализация от малко над $51 милиарда.
Докладът на Coin Metrics посочва няколко забележителни тенденции: USDC наскоро прехвърли $44 милиарда от предлагането в на блокчейна на Етериум, което го прави най-голямата стабилна монета на блокчейна.
Делът на USDT е приблизително 50% в трите мрежи, в които се издава токенът. Предлагането на DAI изглежда се премества към странични вериги и мрежи от втори слой на Етериум чрез така наречените мостове, които прехвърлят токени между различни блокчейн мрежи.
Нов доклад на платформата за ончейн анализ Santiment идентифицира изявени крипто проекти, които отбелязаха най-големите печалби по различни показатели за ефективност през юни 2025 г.
Мярката е вследствие на рутинните оценки на активите на борсата, които имат за цел поддържане на стандартите за качество и защита на потребителите.
Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) официално одобри преобразуването на Grayscale Digital Large Cap Fund в борсово търгуван фонд (ETF), с което финализира прехода му от извънборсов продукт към напълно регулирана ETF структура.
След като Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) вече даде зелена светлина на спот ETF-ите за Биткойн и Етериум, вниманието сега се насочва към следващата вълна от борсово търгувани фондове, обезпечени с криптовалути.