В допълнение към екологичните показатели, САЩ сега представляват 49% от световния паричен курс на Биткойн.
В нов доклад, публикуван от CoinShares в понеделник, фирмата изчисли, че мрежата за копаене на Биткойн (BTC) е излъчила 42 мегатона, или Mt, (1Mt = 1 милион тона) въглероден диоксид (CO2) през 2021 г.
В контекст, броят възлиза на по-малко от 0.08% от общите световни емисии от 49,360 Mts CO2 през същата година. CoinShares стигна до такива цифри, използвайки различни оценки относно ефективността на Биткойн мрежата, нейното използване на енергия, хардуер и т.н. в глобален мащаб.
В резултат на това може да не отразява действителните емисии на CO2 от мрежата. Но оценката на доклада за световните емисии на CO2 е в съответствие основно с данните от индустрията.
В допълнение, докладът оценява общото потребление на електроенергия от Биткойн мрежата на 89 тераватчаса (TWh), което е далеч по-ниско от това на оценките, направени от институция като Университета в Кеймбридж. Това е особено вярно, като се има предвид, че хешрейтът на Биткойн мрежата достигна нови върхове за всички времена.
Въпреки това потреблението на електроенергия само по себе си не е истинска контекстуална мярка за въздействието на Биткойн мрежата върху околната среда. Това е така, защото глобалните емисии на CO2 идват от много аспекти, като например частни автомобили, за начало.
Докладът хвърля светлина върху дискусията относно въздействието върху околната среда от добива на Биткойн. Например, влиятелни лица като Илон Мъск отмениха приемането на Биткойн за бизнес употреба в миналото поради опасения за използването на енергия. Докладът на CoinShares предполага, че приблизително 60% от дейността за добив на кралската валута идва от изкопаеми горива, което е далеч от оценката на индустрията, тъй като някои определят показателя на едва 25%. Въпреки това, ако твърденията на доклада са точни, той показва, че цялостното въздействие на Биткойн върху околната среда е незначително.
След седмици на интензивна институционална активност, която помогна на Биткойн да прескочи границата от $100,000, притокът към американските спот ВТС ETF-и отбеляза временно затишие между 6 и 12 май.
Бързото възстановяване на Биткойн над $104,000 предизвика вълна от оптимизъм в крипто средите, но по-важният въпрос остава: Това ли е само началото?
Макар цената на Биткойн да се възстанови напоследък, ентусиазмът към спот ETF-ите изглежда да затихва. Седмичните движения към американските ВТС ETF-и са спаднали рязко, което сигнализира за пауза в агресивната институционална акумулация.
Strategy направи поредния масивен ход в областта на Биткойн, добавяйки 13,390 BTC към вече значителните си крипто резерви.