Етериум е една от най-силните инвестиции за 2021 г., като цената му скочи с повече от 437% от началото на годината.
Това е и една от най-скъпите криптовалути на цена около $4,000 за токен.
Тъй като Етериум продължава да расте, той само ще поскъпва. Ако търсите по-достъпна инвестиция, която има подобен потенциал за растеж, има друга криптовалута, която трябва да имате предвид – Solana.
Solana е една от големите звезди на крипто света и макар да има своите недостатъци, потенциално може да бъде Етериум на 2022 г.
В момента Solana е петата най-популярна криптовалута с пазарна капитализация от над $52 милиарда. (В сравнение, Етериум в момента има пазарна капитализация от над $452 милиарда).
Това го поставя в добра позиция, тъй като придоби достатъчно сцепление, за да се конкурира с най-големите играчи на крипто пазара, но все още има достатъчно място за растеж.
Solana също така има много прилики с Етериум. И двете мрежи са платформи за смарт договори, които могат да хостват проекти като децентрализирани финансови приложения и пазари с незаменими токени (NFT).
Въпреки това, Solana има едно основно предимство пред Етериум: скорост. В момента Етериум може да обработва около 15 транзакции в секунда, докато Solana може да обработва до 65,000. Поради тази скорост много разработчици се насочват към мрежата на Solana, превръщайки я в най-бързо развиващата се блокчейн екосистема.
Макар че Solana може да е една от най-обещаващите криптовалути на 2021 г., тя има минуси. Някои критици твърдят, че тя е наблягала повече на скоростта, отколкото на безопасността, и е претърпялa множество атаки, които повдигат известни опасения за сигурността ѝ.
Съвсем наскоро мрежата беше засегната от DDoS. Докато Solana остана онлайн, атаката разтърси доверието на инвеститорите. Цената на SOL падна с повече от 20% в дните след инцидента и в момента е с близо 30% под пика си от ноември.
Не Пропускай: Анализатор предвижда възход за тези две криптовалути
Това не е първият път, когато мрежата на Solana е била засегната от атака, тъй като мрежата е била офлайн за около 17 часа през септември.
Някои експерти също се притесняват, че опасенията за сигурността ще останат проблем за Solana. Според скорошен доклад от институционалната инвестиционна фирма Grayscale, Solana използва консенсусен механизъм, който не се използва широко от други криптовалути. Мрежата използва протокол за доказателство за историята, който е по-ефективен от други системи, но може да не е толкова сигурен. Това означава, че Solana може да е по-уязвима към атаки от други мрежи.
Въпреки неотдавнашната си волатилност, Solana все още е една от най-популярните криптовалути, като цената ѝ се е повишила с повече от 11,600% от началото на годината.
Светкавичната скорост на Solana й дава сериозно предимство пред конкурентите и в резултат на това все повече разработчици преминават от Етериум към Solana. Въпреки това, опасенията за сигурността са тревожни. Мрежата може да се превърне в още по-голяма цел за атаки, тъй като се разширява, така че Solana ще трябва да работи усилено, за да предотврати по-нататъшни инциденти.
Не е сигурно дали мрежата ще е успешна в дългосрочен план. Досега криптовалутата успя да се възстанови от трудностите, което може да я превърне в обещаваща дългосрочна инвестиция. Но опасенията за безопасността биха могли да попречат на ентусиазма на инвеститорите, така че не е ясно дали тя ще продължава да расте с течение на времето.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
XRP се търгува близо до $2, след като отскочи от $1.61, предизвиквайки разговори за потенциален пробив.
Крипто пазарът продължава да се движи вертикално, без да се вижда импулс, но няколко актива – особено токените, свързани с изкуствения интелект – привличат вниманието, тъй като са в зона на свръхпокупка.
Напоследък Sui нашумя, а екосистемата привлича внимание благодарение на засилената спекулативна търговия и DeFi интереса.
Цената на Pi Coin се повиши след дългоочакваното публикуване на плана за токеномика и миграция.