Инфлацията става все по-сериозна за американските потребители, но потребителите на Биткойн се радват на краткосрочния отскок на BTC през последните няколко дни.
На 9-ти декември индексът на потребителските цени беше публикуван за широката общественост, който фиксира инфлацията през последните 12 месеца на 6.8%. За октомври CPI фиксира инфлацията на 6.2%, което предизвика обществен протест, тъй като данните сочат, че това е 30-годишен връх. Новата цифра е най-високата от юни 1982 г. насам, тъй като инфлацията навлезе в територия, която не е виждала от близо 40 години.
След обявяването на инфлационния процент Биткойн реагира благосклонно на новините и цените тръгнаха нагоре. Преди новите отчети за инфлацията Биткойн се търгуваше на $47,000, но се повиши с около 5% до над $50,000 за радост на инвеститорите. Малко след това BTC се върна под нивото от $50,000 и към момента на публикуване се търгува около $48,900. Активът си е спечелил репутация като хедж срещу инфлацията от Биткойн максималистите.
„Биткойн се разглежда като хедж срещу инфлацията, особено от по-младите инвеститори. Тъй като в момента има малко ограничения, за някои инвеститори това се разглежда като [насочване към по-безопасни активи]“, каза Мат Мали, пазарен стратег.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Хеширащата мощност на Биткойн се доближава до рекордни стойности
След стартирането си през 2009 г., флагманската криптовалута нарасна експоненциално, като BTC достигна връх от близо $69,000 само преди месец. През последните 12 месеца BTC се покачи с над 100% въпреки срива през последните седмици. Майкъл Сейлър от MicroStrategy описа Биткойн като решение на проблема с инфлацията, като компанията му започна агресивно купуване. В сравнение със златото милиардерът Пол Тюдор Джоунс каза:
Ясно е, че в момента печели надпреварата със златото и мисля, че ще бъде много добър хедж срещу инфлацията.
Докато Биткойн максималистите се потупват по гърба, последните индикатори показват, че след доклада за инфлацията, фондовите пазари също се повишиха.
Други критици отбелязват склонността на Биткойн към периодични сривове като част от причините за провала му като хедж срещу инфлацията. Само през 2021 г. Биткойн има три срива над 20%, като спадът през май е най-дълбок. Критиците на Биткойн все още твърдят, че активът не е съществувал от дълго време, за да могат икономистите да дадат правилна присъда.
BlackRock се опитва да усъвършенства своя iShares Ethereum Trust (ETHA), като включи функции за стейкинг, според ново заявление до Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC), подадено в четвъртък.
Сбербанк, най-голямата държавна банка в Русия, се подготвя да започне да предоставя попечителски услуги за дигитални активи, с което значително навлиза в развиващия се крипто пазар в страната.
Главният изпълнителен директор Брайън Мойнихан разкри, че Bank of America активно разработва предлагане на стабилни монети по време на конферентен разговор след отчета за приходите в сряда.
PayPal разшири обхвата на своята стабилна монета, PayPal USD (PYUSD), до мрежата Arbitrum, отбелязвайки ключова стъпка в стратегията си за интегриране с по-бърза и по-рентабилна блокчейн инфраструктура.