Федералното бюро за разследване (ФБР) предупреждава обществеността, че се използват Биткойн банкомати и QR кодове, за да измамят нищо неподозиращи жертви.
В съобщение агенцията казва, че наблюдава зачестили случаи на измамници, които казват на жертвите си да депозират пари в банкомат с криптовалута, използвайки QR код, свързан с цифров портфейл.
ФБР също така казва, че злосторниците искат пари от жертвите си чрез различни измамни схеми като онлайн схеми за представяне под чужда самоличност, романтични схеми и схеми за лотарии.
“След това измамникът насочва жертвата към физически банкомат с криптовалута, за да вкара парите си, да закупи криптовалута и да използва предоставения QR код, за да попълни автоматично адреса на получателя. Често измамникът е в постоянна онлайн комуникация с жертвата и предоставя инструкции стъпка по стъпка, докато плащането бъде завършено.”
Агенцията твърди, че децентрализираният характер на крипто активите затруднява възстановяването на парите на жертвите, като голяма част от откраднатите средства се изпращат в чужбина веднага, вместо да бъдат проследявани и проверени от банка.
“Това се различава от традиционните банкови преводи, при които платежна транзакция може да остане висяща един до два дни преди сетълмент. Това също може да затрудни възстановяването на средствата от страна на правоприлагащите органи и може да остави много жертви с финансова загуба.”
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.