Източно Китайската провинция Анхуей стана последният регионален окръг, който забрани добива на BTC в страната.
Това стана седмици след като правителството осъществи план за спиране на дейността в страната, съобщи Reuters.
Анхуей стана популярен сред миньорите през последните няколко години заради естествената си хладна среда и ИТ таланти. И макар да не беше голяма дестинация за крипто копаене, в сравнение с подобни на Съчуан или Цинхай, регионът все пак беше важен.
Твърди се, че местните власти са ескалирали усилията през последните няколко дни, за да прогонят останалите миньори в региона.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Cardano бележи значителен успех
Това се прави с цел намаляване на консумацията на енергия, тъй като провинцията е изправена пред “сериозен” недостиг на електроенергия, пише в местните доклади тази седмица.
Прогнозите показват, че търсенето на електроенергия в Анхуей ще нарасне до над 73,14 милиона киловата през 2024 г. Но сегашното предлагане на провинцията е само 48,4 милиона киловата, което създава “относително голяма пропаст” и увеличава усилията за премахване на операции, смятани за безплодни от правителството.
Този ход идва седмици след като държавният съвет на Китай потвърди забраната си за добив и търговия с Биткойн. Изследванията показват, че над 75% от хешрейта на Биткойн – мярка за изчислителната мощност в секунда, използвана при копаене – произхождат от китайски организации като F2Pool, Huobi и други в началото на 2021 г.
Но тези предприятия, заедно с няколко независими оператора, сега се изселват, като САЩ, Иран, Казахстан и Южна Америка се оказват популярни дестинации.
Междувременно изселването е оставило своя отпечатък върху флагманската криптовалута. Откакто Китай започна спирането на операции за добив в края на май, крипто пазарът се понижи средно с близо 50%, като Биткойн спадна до под $30,000 от априлския си връх от $64,000, а някои DeFi алткойни дори спаднаха с 80%.
Блоковите времена достигнаха десетгодишно дъно през юни, докато хешрейтът непрекъснато спадаше. Но този ход отвори възможности за миньорите да се обърнат към чисти – и често иновативни – методи за добив на най-голямата криптовалута в света.
След седмици на интензивна институционална активност, която помогна на Биткойн да прескочи границата от $100,000, притокът към американските спот ВТС ETF-и отбеляза временно затишие между 6 и 12 май.
Бързото възстановяване на Биткойн над $104,000 предизвика вълна от оптимизъм в крипто средите, но по-важният въпрос остава: Това ли е само началото?
Макар цената на Биткойн да се възстанови напоследък, ентусиазмът към спот ETF-ите изглежда да затихва. Седмичните движения към американските ВТС ETF-и са спаднали рязко, което сигнализира за пауза в агресивната институционална акумулация.
Strategy направи поредния масивен ход в областта на Биткойн, добавяйки 13,390 BTC към вече значителните си крипто резерви.