Повече от 70% от анкетираните британски крипто инвеститори отчитат печалба.
Ново проучване показва, че британците са по-склонни да инвестират в криптовалути, отколкото в традиционни акции и инвестиции, базирани на акции.
Проучването на британската инвестиционна компания AJ Bell установи, че 7% от пълнолетните британски респонденти съобщават, че са закупили крипто през последната година, в сравнение с 5%, които са инвестирали в акции и дялове ISA (индивидуални спестовни сметки). Акциите и дялове ISA е вид спестовна сметка, която позволява на потребителите да инвестират, без никога да плащат данък върху доходите или капиталовите печалби.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ: CNBC: Милениалите милионери държат голям дял от богатството си в крипто
Проучването е проведено от онлайн тракера за проучване на пазара Findoutnow и е анкетирало 1,269 респонденти. Финансовият анализатор от AJ Bell, Лейт Халаф, коментира, че резултатите отменят общоприетото схващане:
Когато повече хора купуват криптовалута, отколкото да инвестират в [ISA], трябва да заключите, че светът е полудял за крипто.
Анкетата установи, че крипто инвеститорите са предимно мъже и под 35 и 71% от тези, които са заявили, че са закупили крипто активи, твърдят, че са реализирали печалба, докато 12% съобщават, че са направили загуба през последната година. Около 17% казват, че дори не знаят дали са направили или загубили с крипто инвестициите си.
Медията This is Money съобщи, че анализаторът на AJ Bell заяви, че новото изследване показва, че по-младите хора имат по-голямо доверие в разбирането си за криптовалутите, но той остава скептичен към тях лично:
Със сигурност изглежда, че някои потребители скачат в дълбокия край с криптовалутите, преди да се научат как да плуват в по-плитки води.
Халаф препоръча да се инвестира в диверсифициран портфейл, който не е преекспониран към крипто, добавяйки:
Младежкият профил на купувачите на криптовалути предполага, че досега може да са натрупали малко активи и биха могли да открият, че техните финанси са сериозно повредени, ако крипто пазарите [се сринат].
Анализаторът коментира влиянието на Илон Мъск върху пазарите на Биткойн, като се позовава на някои от последните му туитове, заявявайки, че “те едва ли са мярка за по-широко бизнес настроение към Биткойн”.
Express съобщи, че данните от HMRC (Приходи и митници на Нейно Величество), публикувани миналата седмица, са още един признак, че настоящата ‘мания’ за инвестиране в крипто не показва признаци на загуба на инерция.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.