Опитите на Binance да свърже традиционните пазари с криптовалутното пространство под формата на фракционирани токени на акции привлече вниманието на финансовия регулатор на Германия.
Федералният орган за финансов надзор (BaFin) предупреди в сряда, че най-голямата борса за криптовалути в света може да бъде изправена пред големи глоби за пускане на токени, проследяващи стойността на дадена ценна книга, без придружаващ инвестиционен проспект.
На 26 април Binance пусна фракционизирани акции за Apple, MicroStrategy и Microsoft, като добави към токени за Coinbase и Tesla, които стартираха по-рано през месеца. Борсата е използвала немска акционерна компания CM-Equity AG, за да държи своя „депозитен портфейл от базови ценни книжа“, за който Binance твърди, че осигуряват пълна финансова подкрепа за токените.
Регулаторът заяви, че невъзможността на Binance да предостави инвестиционен проспект за нито един от пуснатите от борсата токени за акции е нарушение на законодателството на Европейския съюз за ценните книжа и може да доведе глоба от пет милиона евро (6 милиона долара).
„BaFin има основания да подозира, че Binance Germany продава акции в Германия под формата на „токени за акции“, без да предлага необходимите проспекти“, заяви BaFin.
„Моля, имайте предвид, че инвестициите в ценни книжа трябва да се извършват само въз основа на необходимата информация“, добави регулаторът.
Говорителят на Binance Джесика Юнг по-рано каза на Bloomberg, че борсата възнамерява да бъде в съответствие с различните регулаторни изисквания на юрисдикцията и ще предприеме стъпки за отстраняване на проблема.
„Binance приема своите задължения за спазване много сериозно и се ангажира да следва изискванията на местните регулатори, където и да работим. Ще работим с регулаторите, за да отговорим на всички въпроси, които могат да имат„, каза Юнг.
Панама Сити може би се готви за голям скок в крипто пространството след дискретен, но знаков ход на кмета на града.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.
FTX, фалиралата крипто борса, която е в центъра на един от най-големите скандали в индустрията, се готви да започне мащабни изплащания на кредиторите си, считано от 30 май.