Mastercard Inc и американската крипто борса Gemini ще пуснат първата кредитна карта, която дава на потребителите “награди” в цифрова валута при покупки тази година, задълбочавайки участието на големи разплащателни компании в новия клас активи.
Потребителите на картата ще получат от това лято до 3% в Биткойн или други криптовалути при покупките си, посочват компаниите в изявление, като дигиталната валута е депозирана в сметката на притежателя на картата Gemini.
Картата ще бъде издадена от WebBank, базиран в Юта дигитален кредитор.
Платежните гиганти от Mastercard и Visa Inc до PayPal Holdings Inc засилиха ангажимента си с криптовалути през последните месеци, тъй като по-големите инвеститори и компании се радват на Биткойн и другите криптовалути.
През февруари Mastercard заяви, че планира да предложи поддръжка за някои криптовалути в своята мрежа тази година, докато Visa също ще позволи използването на криптовалута за уреждане на транзакции в своята платежна мрежа.
“Докато потребителите се занимават с разходи на различни места, сега те получават шанс да спечелят награда под формата на крипто”, каза Радж Дамодаран, ръководител на Mastercard за дигитални активи и блокчейн продукти и партньорства.
Картата ще се предлага в САЩ.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.